ads

 نمایشگاه آثار هنری زیر عنوان همدلی درهرات

نمایشگاه هنری تحت نام “همدلی” روز یکشنبه (22 دلو) در کتاب‌خانه عامه ولایت هرات برگزار گردید. برگزار کنند گان آن هدف از برگزاری این نمایشگاه را حمایت از هنرمندان عنوان کرده و می گویند که در این نمایشگاه به تعداد 70 اثر خطاطی، مینیاتوری و نقاشی را به نمایش گذاشته‌اند.

روح الله دانش 
22 دلو 1402
 نمایشگاه آثار هنری زیر عنوان همدلی درهرات
عکاس: روح‌الله دانش

آثار هنری تعدادی از استادان نقاشی، خطاطی و مینیاتوری در ولایت هرات، روز یکشنبه(22 دلو) ازسوی مدیریت عمومی نگارستان ملی ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت، در یک نمایشگاهی تحت نام “همدلی” در کتابخانه عامه هرات به نمایش گذاشته شد.
 مسئولان نگارستان ملی هدف از برگزاری این نمایشگاه را حمایت از  فعالیت‌های هنرمندان هرات عنوان می‌کنند.

عبدالله عثمانی، مدیر عمومی این نگارستان در این مورد می گوید:”70 اثر به نمایش گذاشته شده که 10 اثر آن مربوط به خانم‌ها است. به دلیل حساسیت‌ها، آن عده آثار هنری که نقاشی چهره بود، به نمایش گذاشته نشده است.”

اما برخی از هنرمندان از نبود بازار فروش آثار هنری شان ابراز نگرانی کرده، می‌گویند که به دلیل کمرنگ شدن نمایشگاه‌ها و محدودیت‌ها، بسیاری از هنرها به‌خصوص هنر نقاشی از رونق افتاده است.
ابراهیم حبیبی، یک تن از استادان هنر نقاشی که آثار هنری‌اش را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته، می گوید:”متاسفانه مکانی که ما بتوانیم آثار خود را آنجا به نمایش بگذاریم نبود و تقریبا یک و نیم سال است که ما نمایشگاه هنری نداشتیم. برخی محدودیت‌ها‌ فعالیت‌های هنری ما را کمرنگ می‌کند، اما هنر زبانی است که ما با استفاده از آن می‌توانیم با سایر ممالک ارتباط بر قرار کنیم.”

در همین حال شماری از بازدید کنندگان این نمایشگاه از کمرنگ شدن توجه مردم به هنر و همچنین نبود آثار هنر تجسمی، ابراز نگرانی می‌کنند.

رفیع‌الله رسولی، یک تن از فرهنگیان در این مورد می‌گوید:”نمایشگاه برگزار می‌شود، اما بازدید کننده‌ها کم استند. پیش از این نقاشی چهره در نمایشگاه‌ها زیاد بود، اما فعلا نقاشی چهره در نمایشگاه وجود ندارد و هنرمندان اجازۀ نقاشی تجسمی را ندارند.” 

با این وجود مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات از تلاش‌ها برای حمایت از فعالیت‌های هنری مطابق به شریعت اسلامی سخن می‌زنند.
احمد‌الله متقی رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت هرات می‌گوید:”وزارت اطلاعات و فرهنگ در تمام بخش‌ها، به‌خصوص در زمینۀ نمایشگاه‌هایی که باعث پیشرفت هنر می‌شود، به تمام ریاست‌های اطلاعات و فرهنگ دستور داده تا هنرمندان را حمایت کننند و ما هنرمندان را حمایت می‌کنیم.”

به گفتۀ برگزار کنندگان، این نمایشگاه برای 5 روز به‌روی بازدیدکنندگان باز می‌باشد که در سه روز اول آن خانم‌ها اجازۀ بازدید از این نمایشگاه را ندارند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA