ads

واکنش عراق به حملات امریکا در خاکش

پس از حملات امریکا بر مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه، دولت عراق این حملات را نقض حاکمیت خود عنوان کرده و گروه انصارالله نیز اعلام کرده که به حمایت از گروه‌های مقاومت در عراق، سوریه، فلسطین و منطقه ادامه می‌دهد. این حملات در پاسخ به حملۀ طیارۀ بی‌پیلوت بر یک پایگاه نظامی امریکا که در آن سه نظامی کشته و بیش از ۴۰ نفر دیگر زخمی شدند، صورت گرفت.

مسرور تابش
14 دلو 1402
واکنش عراق به حملات امریکا در خاکش

پس از آنکه جنگنده‌های امریکایی بر مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق حمله کرد، مقام‌های عراقی به این حملات واکنش تند نشان داده و آنرا نقض حاکمیت کشور شان عنوان کردند.

یحیی رسول، سخنگوی نیروهای مسلح عراق می‌گوید که این حملات در شرایطی صورت می‌گیرد که عراق درتلاش است تا ثبات منطقه را تضمین کند.

“این حملات نقض حاکمیت عراق و تضعیف تلاش‌های دولت عراق است. تهدید عراق و منطقه قابل تحمل نخواهد بود و پیامدهای آن برای امنیت و ثبات عراق و منطقه جدی خواهد بود.”

در همین حال، جنبش انصارالله با محکومیت حمله امریکا بر عراق و سوریه، اعلام کرد که به حمایت خود از گروه‌های مقاومت در عراق، سوریه، فلسطین و منطقه ادامه می‌دهد.

در اثر حمله امریکا بر شرق سوریه و شهرهای المیادین و البوکمال ۱۰ نفر کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

امریکا این حملات را یک هفته پس از حملۀ طیارۀ بی‌پیلوت بر یک پایگاه نظامی خود در خاک اردن انجام داده است.

وزارت دفاع امریکا(پنتاگون) با نشر یک بیانیه اعلام کرده که به فرمان رییس جمهور بایدن، در این حملات با 125 ذاکت با بمب‌افگن «بی1» حدود 85 پایگاه شبه‌نظامیان وابسته به ایران، از جمله هفت پایگاه متعلق به «کتائب حزب الله» را هدف قرار داده‌است.

جنرال داگلاس سیمز که مدیریت این حمله را بر عهده داشت گفت:”در این حملات شبه نظامیانی هدف قرار گرفته‌اند که به شدت بر شبه‌نظامیان و گروه‌های متحد با ایران در سراسر خاورمیانه تأثیر می گذارد.”

وی افزود که عملیات به گونۀ طراحی شده که سبب انفجارهای بعدی و بزرگی می شود و با بمب‌ها و تسلیحات ستیزه جویان برخورد می‌کند.

این در حالی است که گروه‌های حامی فلسطین قبل از این هشدار داده بودند، تا زمانی‌که حملات اسرائیل به فلسطین ادامه داشته باشد و امریکا از این حملات حمایت کند، پایگاه‌های نظامی این کشور را در خاور میانه هدف قرار خواهند داد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA