ads

چندین چاه جدید استخراج گاز در جوزجان ایجاد می‌شود

مسئولان در ریاست تصدی افغان‌گاز شبرغان می‌گویند که در آینده نزدیک برمه‌کاری چندین حلقه چاه جدید برای استخراج گاز  در جوزجان آغاز می‌گردد. به گفتۀ آنان، در صورتی‌که از تمام چاه‌های گاز شبرغان استفاده صورت گیرد، این معادن ظرفیت تامین گاز تمام ولایات شمال کشور را دارد.

عبداللطیف سهاک
18 قوس 1402
چندین چاه جدید استخراج گاز در جوزجان ایجاد می‌شود

مسئولان در تصدی افغان گاز ولایت جوزجان می‌گویند که بزودی برمه‌کاری چندین حلقه چاه گاز در این ولایت آغاز می‌شود و با حفر این چاه‌ها ظرفیت تولید گاز این تصدی به صدها هزار متر مکعب در روز خواهد رسید.

به‌گفتۀ آنان فعلا  از۳۰ چاه گاز در معادن خواجه گوگردگ، جرقدوغ، شکرک و یتم تاق عملا استخراج جریان دارد و گاز استخراجی به فابریکه‌های برق(بیات پاور)، فابریکه‌های کود برق مزارشریف و بعضی از مناطق شهر شبرغان رسانده می‌شود.

انجینر فیروز قاسمی، آمر معدن گاز یتیم تاق می‌گوید:”قرار بود در معدن یتیم‌تاق 17 چاه دیگر برمه شود و وزارت معادن و پطرولیم حال در نظر دارد که چهار حلقه چاه دیگری را برمه کند تا گاز استخراج نماییم.”

در همین حال مسؤلان در ریاست تصدی افغان گاز جوزجان می‌گویند در صورتی‌که از تمام معادن گاز ولایت جوزجان استفاده صورت گیرد، این تصدی ظرفیت گاز رسانی به تمام ولایات شمال افغانستان را دارد.

مولوی اختر محمد منصور، رییس تصدی افغان گاز ولایت جوزجان می‌گوید:”اینجا بسیار زیاد معادن گاز موجود است که میلیاردها مترمکعب گاز دارد. اگر از چاه‌های آن استخراج آغاز شود، ما به تمام ولایات شمال گاز خواهیم داد و ظرفیت آنرا داریم که این چاه‌ها را فعال بسازیم.”

به‌گفتۀ مسئولان تصدی افغان‌گاز، درحال حاضر از 30 حلقه چاه در چهار معدن گاز جوزجان استفاده صورت می‌گردکه در 24 ساعت ظرفیت تولید آن 650 هزار مترمکعب است و در صورتی‌که چاه‌های دیگر حفر شود، ظرفیت استخراج به صدها مترمکعب دیگر بالا خواهد رفت.

انجینران معادن ولایت جوزجان می‌گویند که در حال حاضر توجه امارت اسلامی به معادن کشور زیاد شده و تصدی افغان‌گاز هم ظرفیت تولید گاز را دارد.

انجینر نجیب الله ندیم می‌گوید:”توجه وزارت معادن و پطرولیم در این آواخر افزایش یافته و پاک‌کاری چاه‌های گاز صورت گرفته و کار بازسازی آن ادامه دارد.”

براساس معلومات مسئولان تصدی افغان گاز، در ولایت جوزجان چندین معدن دیگر گاز نیز وجود دارد، اما با گذشت سال‌ها از شناسایی آن تاکنون یک متر مکعب گاز هم از آن استخراج نشده است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA