ads

درباره ما

در مورد کلید گروپ بیشتر بدانید
کلید گروپ (TKG) بخش رسانۀ عمومی مؤسسه ای “خدمات انکشافی و بشری برای افغانستان (DHSA)” است که از سال ۲۰۰۲ تاکنون بطور مستقلانه و آزاد برای حفظ آزادی بیان، حکومت داری شفاف و تقویت صدای مردم در سراسر کشور فعالیت می‌نماید.

نویسنده: The Killid Group
3 سرطان 1398
درباره ما

سیاست هیئت تحریر این گروه حول یک مفهوم اساسی می چرخد: مالکیت افغانی فرایند افغانستان، و متعهد به یک اصل است: حق مردم به دسترسی به معلومات و شنیده شدن خواسته های آنان.

این امر اساس دولتداری خوب، حسابدهی و شفافیت است. برای تحقق بخشیدن به این مفهوم و این اصل، ما روش مختص به کلید گروپ را که بر گزارشدهی با کیفیت، خلاق، مستند، بموقع، درست و متعادل متمرکز است بکار می گیریم.

کلید گروپ تحت چهارچوب حقوقی و اداری DHSA فعالیت می نماید. از سال ۱۹۹۲ تاکنون DHSA بحیث یک شریک قابل اعتماد و مؤثر برای سازمانهای بین المللی و محلی در سراسر افغانستان فعالیت می نماید.


مؤسسه DHSA در پنج بخش عمده فعالیت می‌نماید:

–    رسانه عامه (کلید گروپ)

–    خدمات بشری (همکار کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای ساختن سرپناه برای مهاجرین در شمال افغانستان)

–    معارف (پروژه تربیه معلم و آموزش سریع برای معلمین در خوست و دایکندی با همکاری USAID)

–    میراث فرهنگی (احیاء آبدات تاریخی و برگزاری جشنواره های موسیقی)

–    حفظ محیط زیست (با بکارگیری ابزارهای رسانۀ عامه)

ماموریت کلید گروپ: فراهم سازی زمینۀ دسترسی مردم به معلومات حیاتی و تقویت آگاهی عمومی از طریق شبکه های رادیویی محلی، رسانه های چاپی و تولید برنامه های رسانه ای با همکاری مؤسسات ملی و بین المللی.

کلید گروپ در سال ۲۰۰۲ با حمایت ادارۀ توسعه بین المللی ایالات متحده و کمیسیون اروپا تاسیس گردیده است.

بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶، مؤسسات مذکور روی فرایند تاسیس و راه اندازی کلید گروپ و ظرفیت سازی ملکی در این اداره سرمایه گذاری نمودند. امروزه کلید گروپ با تطبیق قراردادهای رسانه ای و بازرگانی خودکفا می باشد و عواید حاصله از قراردادها روی تقویت ظرفیت و توسعۀ اداره به مصرف می رسد.


کلید گروپ شبکۀ یازده پایگاه رادیویی را در ده ولایت افغانستان مدیریت می‌کند و در ضمن دارای بخش‌های ارتباطات راهبردی عامه و مرکز چاپ می‌باشد.

•    بخش رسانۀ رادیویی

•    بخش چاپ مجله و کتاب

•    دادخواهی از طریق ارتباطات راهبردی رادیویی

شبکه رادیو کلید

شبکۀ رادیویی کلید گروپ در سراسر افغانستان در حال گسترش است.

پایگاه های رادیو کلید در ولایات کابل، مزار، قندهار، ننگرهار، هرات، غزنی و خوست فعال می باشد.

نشرات رادیو کلید هدف عام المنفعه داشته و شامل برنامه های فرهنگی، سیاسی، انکشافی، تعلیمی، خبری، تفریحی و موسیقی بوده و به میلیون ها شنونده در سراسر افغانستان می رسد.

برنامه ها و اعلانات عام المنفعه رادیو کلید همچنان به دسترس رادیوهای محلی و نوپا در سراسر افغانستان قرار داده می شود تا مردم ولایات دیگر نیز از آن بهره مند شوند.

در محیط سیاسی که قبلا رسانه ها یا در کنترل دولت بوده و یا فعالین رسانه ها مورد سرکوب قرار می گرفت، رشد کلید گروپ نقطۀ عطفی در فرایند عبور افغانستان از جنگ بسوی صلح بوده و بحیث همکار با آنانی که در راستای صلح و ایجاد جامعۀ آزاد تلاش می نمایند فعالیت نموده است.

شنوندگان و خوانندگان کلید گروپ از نظر جمعیت، جغرافیا و تعداد گسترده می باشد.

کلید گروپ همچنان شبکه ای متشکل از ۲۸ رادیوی همکار را در سراسر افغانستان را حمایت و با آنان همکاری می نماید.


کلید گروپ همچنان اولین رادیوی موسیقی راک را در کابل راه اندازی نموده است.

رادیو راک کابل

رادیو راک کابل که بر روی موج ۱۰۸ FM نشر می گردد در افغانستان و در سطح منطقه (آسیای مرکزی، ایران، جنوب آسیا و کشورهای حاشیه خلیج) تنهاترین شبکه رادیویی است که در هفت روز هفته نشرات بیست و چهار ساعته داشته و در راستای ترویج موسیقی راک تلاش می کند.

فعالیت های رادیو راک کابل یک سال پیش آغاز گردیده و در جشن نوروز امسال که مصادف است با مارچ ۲۰۱۰ رسماً افتتاح گردید.

ایده اصلی ایجاد این شبکه در ابتدا توسط مِلِک زیمر زهین و شهیر زهین بنیانگذار مؤسسه خدمات انکشافی و بشری برای افغانستان و کلید گروپ ایجاد گردید تا از آن طریق موسیقی راک را خودشان و فرزندان شان از طریق امواج داخل افغانستان بشنوند.

بعد از راه اندازی، این شبکه اکنون شنوندگان زیادی را از میان افغانها و خارجیان ساکن افغانستان بخود جلب نموده است.

خانم مِلِک و آقای شهیر معتقد اند موسیقی و هنر، حتی موسیقی راک، عنصر لازمی برای صلح و توسعه در افغانستان بوده و مردم را به زندگی صلح آمیز تشویق می کند.

خوشبختانه، این شبکه توسط جوانان افغان که اعضای گروه Kabul Dreams یا “خواب های کابل” اند مدیریت می شود، حضور این گروه در این شبکه بر مؤثریت آن افزوده است.

مؤسسه خدمات انکشافی و بشری برای افغانستان و کلید گروپ افتخار دارد که یکی از کنسرت های گروه Kabul Dreams را در این اواخر برگزار نموده و اولین سی دی این گروه را تحت عنوان “I Wanna Run Away” حمایت مالی نموده و آنرا به نشر سپرده است.

بنابراین، رادیو راک کابل تلاش دارد تا انواع موسیقی راک را از طریق امواج داخل افغانستان بدسترس شنوندگان قرار داده و از هنرمندان این عرصه در داخل و خارج از کشور حمایت نماید.

درماه ها و سال پیش رو، ما تلاش خواهیم کرد تا کیفیت برنامه های این شبکه را بهبود بخشیده و برنامه های متنوع را در مورد پیشینۀ موسیقی راک نشر نماییم.

ما همچنان تلاش خواهیم کرد آهنگ های هنرمندان پاکستانی، کشورهای حاشیه خلیج، خاورمیانه و جهان اسلام را در راستای حمایت از آزادی بیان و حمایت از خلاقیت و نوآوری نسل جوان منطقه جمع آوری نموده و نشر نماییم.


هفته نامه ها

کلید گروپ افتخار چاپ و توزیع پرُتیراژ ترین هفته نامه های مستقل را در افغانستان دارد.

هفته نامۀ کلید، و هفته نامۀ مرسل که بطور اختصاصی برای خانواده ها نشر می گردد، دو هفته نامۀ پرُتیراژ کشور است که در سراسر افغانستان توزیع می گردد.

این دو هفته نامه بطور هفته وار در ۳۴ ولایت افغانستان به دسترس مردم قرار می گیرد و یک ابزار ارزشمند آگاهی دهی و سواد آموزی برای ملت افغانستان است.

کمبود کتابخانه های عامه و غرفه های نشریه فروشی در افغانستان به اهمیت هفته نامۀ کلید و مرسل بیشتر می افزاید.


هفته نامۀ کلید

کلید محبوب ترین و پرتیراژ ترین هفته نامۀ مستقل است که در سراسر افغانستان بطور هفته وار بدسترس هموطنان قرار می گیرد.

اولین شمارۀ هفته نامۀ کلید در سال ۲۰۰۲ به نشر رسید و در آن زمان هفته ۳۰۰۰ شماره در کابل به نشر می رسید، اما اکنون هفته ۲۵۰۰۰ شماره چاپ گردیده و بطور هفته وار در ۳۴ ولایت کشور توزیع می گردد.

بنابراین، کلید تنهاترین رسانه چاپی است که هر هفته در سراسر کشور بدسترس هموطنان قرار می گیرد.

کلید که در اوایل یک نشریه ساده اطلاع رسانی و سواد آموزی بود، اکنون یک رسانۀ پیشگام و آینده نگر برای اطلاع رسانی مستقل و بیطرف برای مردم افغانستان است.

سیاست هیئت تحریر هفته نامۀ کلید با تاسی از سیاست کلید گروپ براین اصل استوار است: مالکیت افغانی فرایند افغانستان، و متعهد به یک اصل است: حق مردم به دسترسی به معلومات و شنیده شدن خواسته های آنان. این امر اساس دولتداری خوب، حسابدهی و شفافیت است.

برای تحقق بخشیدن به این سیاست و این اصل، ما روش مختص به کلید گروپ را که بر گزارشدهی با کیفیت، خلاق، مستند، بموقع، درست و متعادل متمرکز است بکار می گیریم.

این هفته نامه حاوی مطالب خبری، تحلیلی و تفسیر مستقلانۀ وقایع به زبان دری، پشتو و انگلیسی می باشد.

قیمت هر شمارۀ هفته نامه ۱۵ افغانی است تا تمام خوانندگان توان خرید آن را داشته باشد. بهمین دلیل، قسمت بزرگی از هزینه های هفته نامه توسط مؤسسه خدمات انکشافی و بشری برای افغانستان (DHSA) و کلید گروپ پرداخته می شود.

هفته نامۀ کلید ۲۰ گزارشگر دایمی در ۳۴ ولایت افغانستان دارد و شبکه گزارشی دهی این کارمندان با بخش رادیویی کلید گروپ بطور هماهنگ عمل می کند. با بکارگیری این شیوه، گزارش ها از دو طریق به عامه مردم افغانستان می رسد.

هفته نامۀ کلید و کارمندان آن به ظرفیت سازی و تکامل پایدار در محدودۀ منابع و زمان متعهد است.

هموطنان می توانند هفته نامۀ کلید را از بازار خریداری نمایند. در ضمن، گزارش های مهم و کاریکاتورهای هفته وار کلید از طریق انترنت نیز به نشر خواهد رسید.


مرسل، هفته نامۀ اختصاصی برای خانواده ها

مرسل محبوب ترین و پرتیراژ ترین هفته نامۀ مستقل برای زنان و فامیل هاست که در سراسر افغانستان بطور هفته وار بدسترس هموطنان قرار می گیرد.

هفته نامۀ مرسل در اوایل بحیث ضمیمه هفته نامۀ کلید نشر می گردید، و امروزه در بازار به قیمت ۱۵ افغانی به فروش می رسد.

مرسل مترادف شکوفه و طراوت است، و نویسندگان و هیئت تحریر این هفته نامه همواره تلاش نموده اند تا عامل تشویق و حمایت از زنان و دختران در سراسر افغانستان باشند.

ماموریت مرسل: ابزار و وسیلۀ مستقل آگاهی دهی و سواد آموزی برای زنان در کشوری که اکثراً معلومات و دانش در انحصار مردان است.

سیاست هیئت تحریر هفته نامۀ مرسل با تاسی از سیاست کلید گروپ براین اصل استوار است: مالکیت افغانی فرایند افغانستان، و متعهد به یک اصل است: حق مردم به دسترسی به معلومات و شنیده شدن خواسته های آنان. این امر اساس دولتداری خوب، حسابدهی و شفافیت است.

برای تحقق بخشیدن به این سیاست و این اصل، ما روش مختص به کلید گروپ را که بر گزارشدهی با کیفیت، خلاق، مستند، بموقع، درست و متعادل متمرکز است بکار می گیریم.

هفته نامۀ مرسل ۱۲ گزارشگر زن دارد و مثل هفته نامۀ کلید شبکه گزارشی دهی این کارمندان با بخش رادیویی کلید گروپ بطور هماهنگ عمل می کند. با بکارگیری این شیوه، گزارش ها از دو طریق به عامه مردم افغانستان می رسد.

هفته نامۀ مرسل و کارمندان آن به ظرفیت سازی و تکامل پایدار در محدودۀ منابع و زمان متعهد است.


ارتباطات عامه

از سال ۲۰۰۲ تا کنون کلید گروپ با بکارگیری شیوه های خلاق و مطمئن بحیث یک شریک قابل اعتماد و مؤثر برای سازمانهای بین المللی، ملی و محلی در سراسر افغانستان فعالیت نموده است. کلید گروپ تاکنون ده ها کمپاین عمومی، اعلانات عام المنفعه، برنامه های زنده، میزگرد و شماره های اختصاصی هفته نامه ها را نشر و چاپ نموده است.

برنامه های چاپی و شنیداری کلید گروپ موضوعاتی چون خشونت خانوادگی، شیوع ایدز، حمایت از اطفال، سواد آموزی، زراعت، خطرات و اضرار کوکنار و استفاده از مواد مخدر و موضوعات متنوع دیگر را مورد بحث و تحلیل قرار داده است.


کمپاین های رسانه ای

کلید گروپ باهمکاری با مؤسسات سازمان ملل متحد، نهادهای دولتی و دیگر مؤسسات بین المللی پروژه های رسانه ای ذیل را در سراسر کشور تطبیق نموده است:

•    برنامه آموزشی ژورنالیزم ابتدایی برای جوانان ولسوالیهای سیدآباد میدان وردک و خوگیانی ولایت ننگرهار، سال ۲۰۱۰، با همکاری پروژۀ ثبات در افغانستان،

•    برنامه رادیویی “دهقان و مزرعه”، سال ۲۰۱۰ ، با همکاری برنامه کوپونهای زراعتی برای رشد محصولات زراعت،

•    کمپاین حقوق کودکان، سال ۲۰۰۹، با همکاری صندوق کودکان سازمان ملل متحد،

•    کمپاین تغذیه با شیر مادر، سال ۲۰۰۹، با همکاری وزرات صحت عامه و صندوق کودکان سازمان ملل متحد،

•    کمپاین تشویق زنان برای ثبت نام در انتخابات شوراهای ولایتی، پارلمانی و ریاست جمهوری، سال ۲۰۰۹، با همکاری بنیاد انکشاف آسیایی،

•    کمپاین انتخابات ریاست جمهوری، سال ۲۰۰۹، با همکاری برنامه توسعه ملل متحد و کمیسیون شکایات انتخاباتی،

•    تولید و نشر برنامه های زراعتی برای دهاقین کشور، سال ۲۰۰۸، با همکاری وزارت رزاعت، آبیاری و مالداری،

•    جنایات جنگی، آنچه مردم باید بدانند (ویژه نامۀ حقوق بشر به زبان انگلیسی، دری و پشتو)، سال ۲۰۰۸،

•    نمایشنامه های رادیویی، برنامه های خبری و معلومات بازاریابی برای دهاقین شرکت کننده در برنامه های ادارۀ بین المللی توسعه ایالات متحده در ولایت بدخشان، سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸،

•    کمپاین مبارزه با انفلوانزای مرغی، با همکاری وزرات صحت عامه و سازمان صحی جهان،

•    کمپاین محو خشونت فامیلی، سال ۲۰۰۶، تولید میزگردهای رادیویی، برنامه های زنده، نمایشنامه ها، و ویژه نامه های چاپی، با همکاری کمیسیون اروپا،

•    کمپاین روز جهانی صلح، سال ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹ با همکاری هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان،

•    کمپیان مبارزه با ازدواج اطفال، سال ۲۰۰۵، با همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد،

•    کمپاین موسمی زراعت، سال ۲۰۰۵، با همکاری برنامه غذایی سازمان ملل متحد،

•    کمپاین انتخابات پارلمانی، سال ۲۰۰۵، با همکاری دفتر خدمات پروژه  ای سازمان ملل و بورد مشترک تنظیم انتخابات،

•    چاپ و نشر هفته نامۀ کلید، سال ۲۰۰۲، با همکاری هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان،

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA