سیاسی

109
۲۴ جوزا ۱۳۸۹

انتقاد غرب از حمایت طالبان توسط ISI


 

بر پايه گزارش پوهنتون اقتصاد بريتانيا، همچنان سازمان استخباراتي پاكستان (آي اس آي) از گروه طالبان حمايت مي كند”.

در اين گزارش آمده است شواهد موثقی در دست است كه نشان می دهد استخبارات پاكستان رابطه مستقيم با طالبان داشته و حمايت سازمان استخباراتي پاكستان از طالبان به مراتب گسترده تر از چيزيست كه در گذشته تصور مي شد.

اين گزارش كه از سوي پوهنتون اقتصاد لندن يا LSE به نشر رسيده مي افزايد استخبارات پاكستان امكانات مالي، آموزشي و پايگاه هاي تروريستي را براي طالبان فراهم ميكند.

به نقل از اين گزارش هدف حمايت پاكستان از طالبان خنثي كردن نفوذ هندوستان در افغانستان مي باشد.

درهمين حال سخنگوي دستگاه استخباراتي پاكستان اين ادعاها را رد كرده است.

این گزارش می افزاید كه روابط پاكستان با طالبان عميق تر شده تا جايكه نمايندگان آي اس آي در جلسات شوراي رهبري طالبان شركت ميكند.

این گزارش تاکید می کند بدون تغيير در عملكرد پاكستان در قبال طالبان، دولت افغانستان يكجا با جامعه بين المللي قادر نخواهند بود تا شورش را در افغانستان خاتمه دهند.

در همين حال شماري آگاهان امور، پشتيباني طالبان از سوي دستگاه استخباراتي پاكستان را يك موضوع جديد ندانسته بلكه ناامني هاي داخلي كشور را دلیل مداخله كشورهاي همسايه مي دانند.

محمود صيقل يكی از آگاهان امور سياسي، ضمن تایید حمايت تسليحاتي و نظامي سازمان استخباراتي پاكستان از طالبان در افغانستان می گوید، پاكستان با متقاعد ساختن جامعه بين المللی در رابطه به اينكه اين جنگ از سوي القاعده رهبري ميشود تا حال اقدام جدي نداشته است.

وحيد مژده، تحليلگر مسايل سياسي نیز معتقد است، ريشه ناامني هاي كشور تنها در افغانستان نبوده بلكه با موضوعات منطقه ای در ارتباط مي باشد.

وي به اين بارو است، تا زمانيكه اهداف كشورهاي همسايه بويژه پاكستان در منطقه برآورده نشود، آمدن صلح در افغانستان بعيد به نظر ميرسد.

درحين حال وزير خارجه كشور داكتر زلمي رسول در يك نشست خبري به خبرنگاران گفت، حمايت از طالبان نه تنها افغانستان را بي ثبات مي سازد بلكه منطقه را نيز نا امن مي سازد.

اين گزارش در حالي نشر میشود كه همواره مقامات افغان از كشور پاكستان خواسته اند تا در مبارزه عليه تروريزم و از بين بردن پايگاه هاي شورشيان در آن سوي مرز تلاش جدي نمايند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد