طالبان نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری را به ضرر پروسه صلح افغانستان دانسته‌اند

پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دونالد ترمپ؛ رییس جمهوری امریکا گفته بود که در مذاکرات صلح با طالبان، شانس رسیدن به یک توافق وجود دارد، اما به تازه‌گی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گروه طالبان، اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را با محتوای پروسه‌ی جاری صلح، در تضاد خوانده‌اند. از […]

نویسنده: Atash
30 ,دلو ,1398

پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دونالد ترمپ؛ رییس جمهوری امریکا گفته بود که در مذاکرات صلح با طالبان، شانس رسیدن به یک توافق وجود دارد، اما به تازه‌گی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گروه طالبان، اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را با محتوای پروسه‌ی جاری صلح، در تضاد خوانده‌اند.
از سویی هم، حکومت افغانستان انتظار دارد که موافقت‌نامه میان امریکا و طالبان به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بیانجامد.
سرور دانش؛ معاون دوم ریاست جمهوری به روز چهارشنبه در محفل گرامی داشت از 26مین سال روز خروج شوری سابق از افغانستان گفت که مساله‌ی صلح با گروه طالبان به عنوان اولویت ملی از سوی حکومت مطرح شده است.
وی از مذاکرات امریکا استقبال کرده افزود، بخش اصلی پروسه صلح گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.
در این میان، آگاهان سیاسی در مورد تاثیرات اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بالای روند صلح دیدگاه‌های مختلف دارند.
سید ناصر موسوی؛ آگاه روابط بین‌الملل، به این بارو است که پروسه‌ی صلح به نتیجه نهایی نزدیک شده است.
به گفته‌ی وی؛ اختلافات کنونی ناشی از انتخابات، تحت فشار جامعه جهانی قرار گرفته و سرانجام به سازش یک حکومت وحدت ملی خواهد انجامید.
از سویی هم، شیرالله جبارخیل؛ آگاه سیاسی می‌گوید که اعلام نتایج نتخابات ریاست جمهوری، به نفع صلح افغانستان خواهد بود.
این در حالی‌‌ست که پیش از این گروه طالبان گفته بود که تا پایان ماه میلادی جاری به توافق‌ نهایی صلح با امریکا خواهند رسید.

تک و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020