اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری با واکنش‌های زیادی مواجه شده است

پس از نزدیک به 5 ماه کمیسون مستقل انتخابات شام روز 3 شنبه نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نمود که براساس آن محمد اشرف غنی با به دست‌آورد ن 50 .64 درصد آرا از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برنده اعلام شد.

نویسنده: Atash
30 ,دلو ,1398

پس از نزدیک به 5 ماه کمیسون مستقل انتخابات شام روز 3 شنبه نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نمود که براساس آن محمد اشرف غنی با به دست‌آورد ن 50 .64 درصد آرا از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برنده اعلام شد.
با این حال، عبدالله عبدالله این فیصله‌ی کمیسون مستقل انتخابات را غیرقانونی خوانده و تیم خودش را برنده اعلام کرد و تاکید بر ایجاد حکومت همه‌شمول نمود.
در این میان، شهروندان کشور نیز دیدگاه‌های مختلفی در پیوند به نتایج نهایی انتخابات دارند.
شماری از آنان می‌گویند، برای آنان مهم نیست که چه شخصی به قدرت رسیده، آنان خواهان صلح و ارامش در کشور هستند.
آنان از سایر تکت‌های انتخاباتی می خواهند تا نتیجه‌ی انتخابات را بپذیرند و از ایجاد جنجال‌ها و مشکلات برای مردم جلوگیری کنند.
اما شماری دیگر از شهروندان کشور می‌گویند، رهبران همیشه در پی قدرت خویش هستند و به فکر مردم نیستند.
با این همه، عبدالرشید دوستم؛ معاون اول ریاست جمهوری و از حامیان تیم ثبات و همگرایی از موقف عبدالله عبدالله برای ایجاد حکومت همه‌شمول حمایت نموده و می‌گوید که کمیسیون انتخابات آرای پاک مردم را نادیده گرفته است.
از سویی هم، سرور دانش؛ معاون دوم ریس جمهور در مراسم تجلیل از خروج نیروهای شوری سابق می‌گوید که هر حرکت فراقانونی زمینه‌ها را برای فروپاشی کشور مساعد می‌سازد و باید به و حدت سیاسی و ثبات سیاسی در کشور اندیشیده شود.
وی می‌گوید، تکت‌های انتخاباتی باید به فیصله کمیسیون انتخابات احترام بگذارند.
اما رحمت الله نبیل؛ رهبر تکت انتخاباتی امنیت و عدالت در واکنش به اعلام نتایج انتخابات از آغاز بحران‌ها هشدار می‌دهد و می‌گوید که افغانستان وارد یک بن‌بست خطرناک شده است.
از سویی هم، تا کنون جامعه جهانی و تمویل‌کننده‌های انتخابات افغانستان نسبت به این نتیجه واکنش رسمی نشان نداده‌اند.
نجیب محمود؛ تحلیل‌گر مسایل سیاسی، خاموشی جامعه جهانی را پرسش‌برانگیز و نگران‌کننده می‌خواند.
انتخابات ریاست جمهوری به تاریج 6 میزان سال جاری برگزار گردید و پس از نزدیک به 5ماه کمیسیون مستقل انتخابات توانست نتایج نهایی این انتخابات را اعلام کند.

تک و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020