نتیجه‌ی نخستین تحقیق در مورد آگاهی زنان از سرطان پستان در هرات ارایه شد

این تحقیق که توسط عادله کبیری؛ یکی از استادان پوهنحی ژورنالیزم پوهنتون هرات انجام شده است، نشان‌دهنده‌ی عدم آگاهی زنان نسبت به سرطان پستان و افزایش شمار مبتلایان این بیماری می‌باشد.

نویسنده: Atash
23 ,دلو ,1398

این تحقیق که توسط عادله کبیری؛ یکی از استادان پوهنحی ژورنالیزم پوهنتون هرات انجام شده است، نشان‌دهنده‌ی عدم آگاهی زنان نسبت به سرطان پستان و افزایش شمار مبتلایان این بیماری می‌باشد.
بانو کبیری می‌گوید که در تحقیق‌اش با ۷۵۴ خانم بین سنین ۱۸ الی ۶۰ سال مصاحبه شده است که از این میان ۳/ ۳ زنان نسبت به علایم و تشخیص سرطان پستان آگاهی و مرحله‌‌ی خودآزمایی را انجام داده‌اند و ۳ الی ۴ فیصد دیگر هم نسبت به این بیماری آگاهی داشته اما در قبال آن بی‌تفاوتی نشان داده‌اند.
بانو کبیری می‌افزاید، عدم آگاهی زنان از علایم و تشخیص بیماری سرطان پستان، منجر به افزایش شمار مبتلایان بیماران شده است.
عادله کبیری، افزایش تعداد بیماران سرطان پستان را در ولایت هرات نگران‌کننده می‌داند.
وی بیان می‌دارد که منابع مشخص و استراتیژی خاصی در این زمینه وجود ندارد.
براساس آمارهای بخش ماموگرافی شفاخانه حوزوی هرات در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۱۳۰۰ تن جهت تشخیص بیماری سرطان پستان به این مرکز صحی مراجعه کرده‌اند در حالی‌که در سال ۲۰۱۳ میلادی تعداد این بیماران ۲۵ تن ثبت شده بود.
طبق این ارقام از سال ۲۰۱۳ میلادی تا اکنون ۴۳۹ خانم به اثر بیماری سرطان جان باخته‌اند.
در همین حال، شماری از متخصصان صحی در ولایت هرات از انجام تحقیقات صحی استقبال می‌کنند.
سیدعظیم فقیری؛ یکی از متخصصان صحی می‌گوید، از طریق تحقیقات علمی و صحی، آگاهی مردم نسبت به حفظ سلامتی شان ارتقا می‌یابد و می‌تواند میزان تلفات مبتلایان بیماری‌های مزمن را نیز کاهش دهد.
آقای فقیری تاکید دارد که تحقیقی که پیرامون آگاهی زنان از علایم و خودآزمایی سرطان پستان صورت گرفته است، می‌تواند در نهادهای اکادمیک نیز از سوی محصلان طب مورد استفاده قرار گیرد.
شماری از زنان در ولایت هرات که آگاهی کافی از علایم و شیوه‌های تداوی از بیماری سرطان پستان را ندارند، خواهان انعکاس‌دادن نتایج تحقیقات صحی در همین زمینه هستند.
این زنان می‌گویند که با افزایش آگاهی زنان از علایم و شیوه‌های تداوی آن تا حدی این بیماری وقایه خواهد شد.
بر بنیاد آمارهای وزارت صحت عامه کشور، سرطان پستان پس از مرگ و میر مادران در افغانستان، بالاترین میزان مرگ در بین زنان دارد و سالانه ۳۰۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند.
تغییر شکل در نوک پستان، ترشحات از نوک یکی از پستان‌ها، تورم، خارش پوست، حساسیت در پوست یا جوش روی پستان که دلیلی برایش وجود ندارد، از علایم اساسی سرطان پستان عنوان می‌شود.

تک و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020