داغترین-خبر

1615
۲۶ میزان ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

۷۱ کشته و ۱۲۰ زخمی در حملات مرگبار طالبان در پکتیا و غزنی


حملات مرگبار طالبان دیروز در ولایت‌های پکتیا و غزنی، ۷۱ نفر کشته و ۱۲۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

گروهی از مهاجمان که با جنگ افزار و واسکت های انتحاری مجهز بودند، دیروز بر قومندانی امنیه پکتیا در شهر گردیز مزکر ولایت پکتیا حمله کردند.

در نخست یک مهاجم با استفاده از یک موتر مملو از مواد انفجاری خود را در نزدیکی مرکز تعلیمی پولیس ملی منفجر ساخت و بدنبال آن تعدادی از مهاجمان بالای قوماندانی امنیه این ولایت حمله کردند.

جنرال مراد علی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت داخله شام روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت که در اثر این حمله، به شمول قومندان امنیه پکتیا، ۲۱ پولیس کشته و ۴۸ تن دیگر شان زخمی شدند.

آقای مراد افزود که در این حمله ۲۰ غیر نظامی کشته شدند  و ۱۱۰ تن از غیرنظامیان زخم برداشتند.

پیش از وقوع این رویداد، گروه طالبان ساعت ۲ صبح دیروز یک حمله انتحاری و تهاجمی را  بالای ساختمان ولسوالی اندر غزنی راه اندازی کردند.

معین ارشد امنیتی وزارت داخله گفت که  در این رویداد، ۲۵ منسوب امنیتی و پنچ غیرنظامی کشته شده و ده تن دیگر زخم برداشتند.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی با انتشار خبرنامه ای گفته که در ابتدا یک موتر نوع “هاموی” مملو از مواد انفجار در مقابل مرکز ولسوالی اندر ولایت غزنی منفجر شد و بعد افراد گروه طالبان به مرکز ولسوالی و پاسگاه‌های اطراف آن حمله گروهی کردند.

گروه طالبان مسوولیت هر دو حمله را به عهده گرفته است.

واکنش‌های ملی و جهانی

بااین حال، این حملات محکومیت های ملی و بین المللی را برانگیخته است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی این حملات را محکوم کرده اند.

رئیس جمهور غنی حملات مخالفان مسلح را یک موج تازۀ از جنایات تروریستان خوانده تأکید کرده‌است که اجازه نخواهد داد افغانستان به محل امن تروریستان و حمایت از آن‌ها تبدیل شود.

کشورهای عربستان سعودی، پاکستان و بریتانیا حملات خونین روز سه شنبه در افغانستان را نکوهش کردند.

وزارت خارجه عربستان سعودی در یک اعلامیه از قول یک منبع گفته، عربستان سعودی در امر مبارزه بر ضد تندروی و تروریزم از حکومت افغانستان حمایت می‌کند.

جنرال آصف غفور سخنگوی اردوی پاکستان در یک اعلامیه که از طریق صفحۀ رسمی فیسبوک وی نشر شده‌است از قول جنرال قمر جاوید باجوه لوی درستیز پاکستان این حملات را نکوهش کرده‌است.

سفارت بریتانیا در کابل نیز حمله در پکتیا را نکوهش کرده، از طریق شبکۀ اجتماعی توییتر با قربانیان این رویداد ابراز همدردی کرده‌است.

از سوی هم عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور عصر دیروز در راس یک هیات بلندربته دولتی به پکتیا رفت. معصوم ستانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی و ویس احمد برمک، سرپرست وزارت داخله با آقای عبدالله در این سفر همراه هستند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد