خبرهای داخلی

496
۱۵ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: ابدالی

۶۰ سند همکاری و تفاهمنامه میان افغانستان و ازبکستان امضا شد

افغانستان و ازبکستان بیش از ۲۰ سند همکاری و ۴۰ قرارداد را در بخش های مختلف مانند اقتصاد، امنیت، صحت، زراعت، ترانزیت، آموزش و پرورش و بازرگانی به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر امضا کردند.

رئیس جمهور غنی که برای یک سفر رسمی به شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان، رفته‌است، روز سه شنبه در یک نشست خبری با همتای ازبیکستانی‌اش، شوکت میر ضیایف گفت که افغانستان به داشتن روابط گسترده با ازبیکستان در بخش‌های امنیت، اقتصاد و تجارت اهمیت زیادی قائل است و تقویت هرچه بهتر همکاری‌ها میان این دو کشور می‌تواند به نفع کشورهای منطقه و جهان باشد.

به گفتۀ مقام‌های حکومت افغانستان، این دو کشور بیش از ۲۰ سند همکاری و ۴۰ قرارداد را در بخش‌های مختلف مانند اقتصاد، امنیت، صحت، زراعت، ترانزیت، معارف و تجارت به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر امضاء کردند.

مقام‌های افغانستان و ازبیکستان همچنان یک توافقنامۀ امنیتی را برای تأمین امینت پُل حیرتان نیز امضاء کردند.

رییس‌جمهور غنی در بارۀ امضای توافقنامه‌ها میان دو کشور گفت: «امروز ما موافقتنامه‌هایی را به امضاء رساندیم که یک چوکات حقوقی و کامل همکاری‌های دولت با دولت را در راستای خواست‌ها و آرزوهای کلیدی دو کشور به‌وجود می‌آورد.»

از سویی هم، رییس‌جمهور میرزایف با اشاره به روابط کشورش با افغانستان گفت که او از روند صلح و ثبات در افغانستان پشتیبانی می‌کند.

این دو کشور همچنان توافق کرده اند که یک کمیسیون مشترک را برای نظارت از روند عملی شدن توافقنامه‌ها میان دو کشور ایجاد کنند.

آقای میرزایف گفت که ازبکستان در آیندۀ نزدیک یک قنسولگری دیگر را در افغانستان باز خواهد کرد.

رییس‌جمهور غنی از پشتیبانی ازبکستان از روند صلح افغانستان سپاسگزاری کرد و گفت که رییس‌جمهور میرزایف توانسته است بنیاد همکاری‌های منطقه‌ای را بنا نهد.

رییس‌جمهور غنی گفت که دو کشور باید تلاش‌های دوجانبۀ شان را جهت وصل کردن درۀ سرخان ازبیکستان با شهر پلخمری در افغانستان به خرج خواهند داد.

بر اساس آمارها، میزان مبادلات تجاری میان افغانستان و ازبکستان نزدیک به چهارصد میلیون دالر است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد