داغترین-خبر

۱ میزان ۱۳۹۸
نویسنده: عارفه صبوری

۲۸۶ مرکز رای دهی در حوزه غرب روز انتخابات، مسدود خواهد ماند

براساس آمار مسئولان کمیسون‌های مستقل انتخابات در ولایات حوزه غرب، بیش از ۲۸۶ سایت رای دهی در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این حوزه مسدود می ماند.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات ولایت فراه به کلید می‌گوید که از مجموع ۲۲۴ مرکز رای دهی در این ولایت، ۱۶۱ مرکز بخاطر تهدیدات بلند امنیتی در روز انتخابات مسدود خواهد ماند و انتخابات برگزار نخواهد شد.

منیرپارسا رئیس کمیسون انتخابات در ولایت فراه می گوید:«ولسوالی‌های گلستان، خاک‌سفید و بکوا کاملا  در تصرف مخالفان مسلح دولت قرار دارد که حتی مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی نیز منتقل نشده است.

او هم چنان ابراز داشت که ولسوالی پشت‌رود، بالابلوک و تعداد از مناطق در حومه شهر نیز با تهدیدات شدید امنیتی روبرو است.

از سوی هم مسئولان محلی ولایت غور می‌گویند که طالبان بر ۹۵ درصد باشندگان این ولایت از لحاظ روحی و روانی فشار وارد می‌کنند تا در انتخابات ششم میزان اشتراک نکنند.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور به کلید می گوید که از ۱۸۱ سایت در این ولایت ۶۵ سایت کاملا مسدود می‌باشد و سایت‌های دیگر نیز در معرض تهدیدات امنیتی قرار دارد.

آقای خطیبی هم چنان افزود :«به استثنای فیروزکوه و لعل و سرجنگل در دیگر ولسوالی‌های این ولایت طالبان به شدت در تلاش اند تا مانع اشتراک مردم در انتخابات شوند.»

با اینکه در تمام ولسوالی‌های ولایت هرات انتخابات برگزار می‌شود؛ اما مسئولان کمیسیون انتخابات در این ولایت می‌گویند که در بعضی سایت‌های ولسوالی گلران، رباط سنگی، کشک کهنه و گذره بخاطر ناامنی‌ها انتخابات برگزار نمی‌شود.

داودصدیق‌زاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات می‌گوید که نظر به ارزیابی‌های مرکز هماهنگی از میان ۳۰۰ مرکز در این ولایت در۲۷۰ سایت انتخابات برگزار می‌شود و  ۳۰ سایت دیگر بخاطر تهدیدات بلند امنیتی مسدود خواهد ماند.

وی بزرگترین چالش در مقابل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را تهدیدات امنیتی عنوان کرده اما تاکید دارد که نیروهای امنیتی مصمم است تا امنیت سایت‌های انتخاباتی را تامین نماید تا مردم از حق رای شان استفاده نمایند.

آقای صدیق‌زاد هم چنان افزود که در ۱۱ ولسوالی هرات، کارمندان، مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی منتقل شده و در شش ولسوالی دیگر نیز تا دو روز دیگر فرستاده خواهد شد.

به گفته مسئولان محلی ولایت باغیس باشنده‌گان ولسوالی‌های بالامرغاب و جوند بخاطر نا امنی‌های شدید در این ولسوالی‌ها در پروسه انتخابات اشتراک نخواهند توانست.

عبدالغفور ملک‌زی والی بادغیس به کلید می گوید که از مجموع ۷۳ مرکز رای دهی در این ولایت ۳۰ مرکز بخاطر نا امنی‌ها مسدود می‌باشد و نیروهای امنیتی در تلاش اند تا میزان تهدیدات در روزبرگزاری انتخابات را کاهش دهند.

آقای ملک‌زی تاکید دارد که مردم بادغیس به طورگسترده در این انتخابات شرکت خواهد کرد و هیچ تهدیدی مانع اشتراک آنان در این پروسه ملی نخواهد شد.

به نقل از مسئولان محلی در حوزه غرب، ۵۷۱ هزار تن واجد شرایط رای دهی در هرات، ۷۴ هزار تن در فراه، ۲۵۰ هزار تن در ولایت غور و حدود ۱۰۰ هزار تن دیگر نیز در ولایت بادغیس ثبت نام کرده اند که به باور شماری از آگاهان بیش از نصف این افراد بخاطر نبود شفافیت، تهدیدات امنیتی و بی‎باوری در انتخابات ششم میزان اشتراک نخواهند کرد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد