ads

روز جهانی استقلال انرژی و محرومیت از انرژی در افغانستان

دهم جولای روز جهانی استقلال انرژی است و از این روز درحالی در سراسر جهان تجلیل می‌‌شود که هنوز مردم افغانستان از مشکل کمبود انرژی برق رنج می‌برند. روز جهانی استقلال انرژی به هدف تلاش جمعی برای کاهش از وابستگی به سوخت‌های فسیلی و ترویج منابع انرژی پاک و تجدید پذیر، از سوی سازمان ملل متحد رسمیت یافته است.

ماه‌جبین صیام 
20 سرطان 1403
روز جهانی استقلال انرژی و محرومیت از انرژی در افغانستان

دهم جولای روز جهانی استقلال انرژی است که در سراسر جهان به هدف دسترسی بشر به انرژی پاک تجلیل می‌گردد.

اما در این روز شماری از شهروندان افغانستان از کمبود برق و عدم دسترسی منظم به انرژی برق شکایت دارند.

به گفتۀ این شهروندان، برق از ضرورت‌های اولیه و مهم زندگی است و نبود آن در تمام فصل‌های سال، نه‌تنها برای خانواده‌ها، بلکه برای کسبه‌کاران و سرمایه‌داران نیز مشکل‌های زیاد را ببار می‌آورد.

برخی از شهرندان درعین حال می‌گویند که توانایی خرید سولر(سیستم تولید برق آفتابی) را نیز ندارند تا نیازمندی‌های شان را از این طریق رفع می‌کرند.

فرشته، یکتن از باشندگان کابل می‌گوید:”پرچوی برق برای ما مشکل‌های زیادی ایجاد کرده است. به‌خصوص برای خودم که خیاط استم و کارگاه خیاطی من برقی است. بی برقی باعث شده که من بیکار شوم. درحالیکه خیاطی  تنها راه در آمد خانواده ما است.”

ذکیه، شهروند دیگر اینگونه از بی‌برقی شکایت می‌کند:”در فصل تابستان پرچوی برق مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است. در این روزهای گرم مردم به آب سرد و برای سالم نکهداشتن غذا به یخچال‌های سرد نیاز دارند، اما بی‌برقی باعث شده که مردم از وسایل برقیش ان استفاده نتوانند. خانواده‌هایی که اطفال خورد و افراد مسن دارند مشکلات‌شان بیشتر است. از حکومت تقاضا داریم که به این مشکل رسیدگی کند.”

 نفیسه، دیگر باشنده کابل  نیز از پرچوی برق شکایت داشته و می‌گوید:”ما در فصل گرما و در مجموع با مشکل پرچوی برق مواجه استیم. بی‌برقی باعث شده کسانی که کارهای شان وابسطه به برق است، همه بیکار شوند.”

خواستیم درباره افزایش پرچوی‌های برق نظر شرکت برشنا را نیز داشته باشیم، اما موفق به این کار نشدیم.

گفتنی است که چندی قبل حکمت‌الله میوندی سخنگوی شرکت برشنا به کلید گروپ گفته بود که  در ایام تابستان و زمستان پرچوی‌های برق از 45 تا 50 درصد افزایش می‌یابد.

“فعلاً چون هر روز هوا درحال گرم شدن است، پرچوی‌ها ادامه دارد. شش ساعت برق قطع شده پارک‌های صنعتی را به مشتری‌های رهایشی، تجاری و سایر مشتری‌ها اضافه می‌کنیم تا پرچوی‌ها کمتر شود.”

میوندی می افزاید که  شرکت برشنا درتلاش است تاب برای مشکل پرچوی برق راه‌حال دایمی پیدا کند.

این درحالی است که در دیگر کشورهای جهان از دهم جولای به عنوان روز جهانی استقلال انرژی به عنوان نماد تلاش جمعی برای کاهش از وابستگی به سوخت‌های فسیلی و ترویج منابع انرژی پاک و تجدید پذیر تجلیل می‌گردد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA