ads

آغاز کمپاین واکسین پولیو در 23 ولایت کشور

مسئولان وزارت صحت عامه می گویند که کمپاین چهار روزه واکسین فلج اطفال(پولیو) در ۲۳ ولایت کشور آغاز شده که نزدیک به 8 میلیون کودک زیر پنج سال در این کمپاین واکسین خواهند شد.به گفتۀ آنان امسال هیچ مورد مثبت پولیو در کشور ثبت نشده و تلاش برای رفع برخی موارد مثبت محیطی ادامه دارد.

فایق یونسی
20 سرطان 1403
آغاز کمپاین واکسین پولیو در 23 ولایت کشور

مسئولان وزارت صحت عامه می گویند که کمپاین واکسین پولیو( فلج اطفال) از روز دوشنبه (18سرطان) برای چهار روز در ۲۳ ولایت کشور آغاز شده است.

سازمان صحی جهان نیز از آغاز این کمپاین خبر داده و از تمامی شهروندان، به ویژه مادران و پدران می‌خواهند که برای افغانستان عاری از فلج اطفال همکاری نمایند.

شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت می‌گوید که در این کمپاین چهار روزه در حدود 8 میلیون کودک زیر پنج سال  واکسین می‌شوند.

“امسال هیچ مورد مثبت پولیو در کشور به ثبت نرسیده. اما برخی از نمونه‌های محیطی مثبت وجود دارد که  تلاش می‌شود با استفاده از واکسین فلج اطفال از آن جلوگیری شود. وزارت صحت عامه امیدوار است که علماء، بزرگان قومی و استادان با رضاکاران واکسین در مناطق شان همکاری کنند تا از فلج اطفال در افغانستان جلوگیری کنیم.”

کارشناسان امور اجتماعی نیز با توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی کنونی افغانستان، تطبیق واکسین فلج اطفال را برای کودکان ضروری دانسته و گویند که این تلاش‌ها برای پیشرفت  و داشتن یک جامعه سالم در آینده مهم است.

حکمت الله فیاض، کارشناس مسائل اجتماعی می گوید برای اطمینان خانواده‌ها از واکسین فلج اطفال، نیاز است تا برنامه‌های آگاهی عمومی در این زمینه افزایش یابد و از مزایای آن برای مردم توضیح داده شود.

“واکسین فلج اطفال برای تامین سلامت کودکان و کمک به خانواده‌های آنها و همچنان برای پیشرفت و داشتن یک جامعه‌ سالم در آینده، بسیار ضروری است.”

از سوی دیگر برخی از داکتران می‌گویند که بیماری پولیو تداوی خاصی ندارد و واکسین بهترین روش برای جلوگیری از ابتلای کودکان به این بیماری می باشد.

داکتر فریدالله عمری، متخصص انتانی می گوید که اگر خانواده‌ها می‌خواهند فرزندان شان سالم بمانند و  به ویروس فلج اطفال مبتلا نشوند، باید آنان را واکسین کنند.

” بیماری فلج اطفال تداوی خاصی ندارد و تنها راه جلوگیری از آن تدابیر وقایوی است. بنا براین با استفاده از واکسین و رعایت مسائل صحی می‌توان از آن جلوگیری کرد.”

داکتران می‌افزایند که پولیو (فلج اطفال) یک بیماری  ویروسی ساری است که بیشتر در کودکان زیر پنج سال دیده شده است.

گفتنی است که افغانستان و پاکستان دو کشور در جهان هستند که هنوز این بیماری را ریشه کن نتوانسته‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA