ads

نبود بازار و ادويه باکیفیت مشکل زنبورداران در تخار

شماری از زنبور داران در تخار با انتقاد از واردات عسل‌های بی‌کیفیت به بازار داخلی، می‌گویند که بازار محصولات شان از رونق افتاده و ادويه باکیفیت نیز برای زنبورهای آنان یافت نمی‌شود. اما مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری این ولایت می‌گویند که زنبورداری در این ولایت نسبت گذشته رشد کرده و بیش از ۴۰۰ فارم زنبور پروری در این ولایت وجود دارد.

عتیق الله رحیمی
19 سرطان 1403
نبود بازار و ادويه باکیفیت مشکل زنبورداران در تخار

در سال‌های اخیر خیلی از باشندگان ولایت تخار به زنبور پروری روآورده‌اند. به دلیلی که آب و هوای این ولایت برای نگهداری زنبور عسل مساعد است، این شغل رشد چشمگیری در این ولایت داشته است.

اما نبود بازار، کمبود وسایل پروسس عسل و ادویه باکیفیت از مشکلاتی است که زنبورداران را نگران کرده است .

احمد، رییس اتحادیه زنبور داران تخار می‌گوید در صورتی‌که حکومت به مشکلات آنان رسیدگی کند، در تخار بهترین عسل خالص تولید می‌شود.

“مشکلات ما این است که عسل‌های تقلبی در بازار زیاد شده. زنبورها مریض می‌شوند، اما ادویه باکیفیت یافت نمی‌شود. نبود بازار مناسب و خشکسالی‌ها ما را متضرر کرده است.”

در همین حال برخی از زنبورداران می‌گویند که آنان کارشان را از صفر شروع کرده و با رشد تدریجی آن، میزان تولیدات عسل را افزایش داده‌اند.

آنان از مسؤلان می‌خواهند که جلو واردات عسل‌های بی‌کیفیت را بگیرند تا محصولات آنان در بازار خریدار کافی داشته باشد.

عبدالغفار و عبدالبشیر، دو تن از زنبور داران در تخار می‌گویند:

” ما می‌خواهیم صندوق‌های معیاری بسازیم تا زنبورها حفاظت شوند و مریض نشوند. ما نیاز به ادویه باکفیت داریم، چون زمانی که از ادویه بی‌کیفیت کار می‌گیریم، زنبور ها می‌میرند.”

“ما تاکنون از سوی ریاست زراعت هیچ حمایتی نشدیم. آنان باید از طریق برنامه‌ها و سیمینارها مارا کمک کنند. زنبور داران نوکار باید حمایت و تشویق شوند.”

با این حال، مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند که پرورش زنبور عسل نسبت به گذشته بهبود یافته است. به گفتۀ آنان، درحال حاضر در این ولایت از ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن مشغول پرورش زنبور می‌باشند.

بهرالدین باور، مدیر حشرات اقتصادی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری تخار می‌گوید:”تخار یک محیط مناسب برای زنبوردارای است. تعداد زنبورداران از ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر می‌رسد. وضعیت نظر به  گذشته خیلی خوب شده، چون قبلا این کار به شکل سنتی بود و حال بیشتر به شکل مسکلی و حرفه‌ای صورت می‌گیرد.”

به گفتۀ زنبور داران، زنبورهای عسل در یک سال از ۴ تا ۵ بار حاصل می‌دهند و درحال حاضر محصولات زنبورداران این ولایت از کیفیت عالی برخوردار می‌باشد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA