ads

کاهش 90 درصدی  قطع جنگلات در خوست

مسئولان قطعه ویژه امنیتی به نام  “قطعه سبز” که برای جلوگیری از قطع جنگل ها در ولایت خوست ایجاد شده است، می گویند که با ایجاد این قطعه، قطع جنگلات  تا 90 درصد کاهش یافته است. مسئولان این قطعه از مردم می خواهند که از قطع جنگل ها جلوگیری کنند و به دنبال راه‌های جایگزین آن برای تجارت باشند تا جنگلات دراین ولایت حفظ شود. شماری از باشندگان این ولایت از جلوگیری قطع جنگلات استقبال می کنند، اما می گویند که جنگل ها در برخی ساحات به گونه کامل از بین رفته است، بنابراین نیاز است تا برای احیای آنها اقدامات جدی صورت گیرد.

بصیریاد/ ترجمه: فایق یونسی
31 جوزا 1403
کاهش 90 درصدی  قطع جنگلات در خوست

مسئولان قطعه ویژه  به نام “قطعه سبز” که برای جلوگیری از قطع جنگلات در ولایت خوست ایجاد شده است، می گویند که از یک سال و نیم گذشته تاکنون 90 درصد قطع جنگلات کاهش یافته است.

آنان می گویند که از یک سال و نیم گذشته این قطعه در چهارچوب ریاست زراعت ، آبیاری و مالداری فعالیت می کند و تاکنون در حدود 83 نفر را به اتهام قطع جنگلات بازداشت و به مراجع عدلی و قضایی معرفی کرده اند. .

داکتر محمد یونس محمدی معاون قطعه سبز می‌گوید که نیروهای آنها شبانه روز در حال گزمه هستند تا از قطع جنگلات توسط افراد در ولسوالی های مختلف این ولایت جلوگیری کنند.

“قطعه سبز نزدیک به یک سال و نیم است که در ولایت خوست فعالیت می کند، کاهش 90 درصدی قطع جنگلات صورت گرفته است. قطع درختان مطلقاً ممنوع است، آن دسته از درختانی که خود به خود یا در اثر طوفان سقوط کرده اند، استفاده از آنها در چوکات ریاست زراعت مجاز هستند، اما تجارت چوب به طور مطلق ممنوع است.”

دکتر محمد یونس محمدی همچنان می‌گوید که در یک سال و نیم گذشته 1500 خروار چوب خرد شده و 1700 قطعه انواع چوب چهارتراش  را ضبط کرده اند.

وی همچنان از مردم می خواهد که از قطع جنگلات جلوگیری کنند  و برای کسب درآمد شغل دیگری  جستجوکنند.

“در حال حاضر در حدود 1500 خروار چوب خرد شده در نزد ما است  و برخی از آنها در ساحه موجود است، از مردم می‌خواهیم  که به جای تجارت چوب  راه های دیگری را انتخاب کنند و به شغل های  دیگر روی آورند.”

مسئولان ریاست زراعت،آبیاری و مالداری خوست  می گویند که پروژه های مختلفی برای احیای جنگلات در این ولایت در حال اجراءاست و جنگلات خوست در مدت کوتاهی دوباره احیاء خواهند شد.

کمال الدین کمال، آمر منابع طبیعی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری در ولایت خوست می گوید که در سال جاری در حدود 129 هزار نهال مثمر وغیر مثمر را در جنگل های ولسوالی های صبری، باک و زازیی میدان با همکاری یک نهاد کمک رسان به نام (UN FAO) غرس کرده اند.

به گفته وی، به منظور حفاظت از این درختان و احیای جنگل ها، اعمار 10 مخزن آب در ولسوالی های مختلف جریان دارد و هزاران نهال دیگر در بهار آینده در جنگل ها غرس خواهد شد.

“قوریه هایی که در زمان  جمهوریت در باغ های شخصی ساخته شده بود، در آن نهال های چهارمغز  و چلغوزه غرس شده است. امسال 224 هزار و 500 اصله نهال در ولسوالی های سپیره و زازیی میدان  انتقال داده شده است و انشاءالله در بهار سال آینده این نهال ها را به ساحه انتقال داده وغرس خواهیم کرد.”

اگرچه مردم از تلاش ها برای جلوگیری از قطع جنگلات ابراز خرسندی می‌کنند، اما نگرانی هایی نیز وجود دارد.

 یک تاجر چوب در ولایت خوست با گلایه می گوید که به دلیل ممنوعیت قطع جنگلات، تاجرادن چوب در این شهر متضرر شده اند.

به گفته وی، دولت باید چوب های خشک شده جنگل ها را طبق برنامه به بازار عرضه کند تا مردم به راحتی به چوب سوخت دسترسی داشته باشند.

“این ممنوعیت اثر بدی گذاشته اند، پیش از اینکه چوب بود، همه چیز فروخته می شد، وقتی مردم می آمدند چوب فروشان به کمبود چوب مواجه می شدند، اکنون چوب دزدی و به فروش می‌رسد.”

جلوگیری از قطع جنگلات و کمبود چوب سوخت نه تنها تاجران چوب را نگران کرده است بلکه مردم نیز از این بابت نگرانی دارند.

خان الدین انیس یکتن از باشندگان خوست می گوید که در این اواخر  گام‌های خوبی برای جلوگیری از قطع جنگلات برداشته شده است، اما دولت باید برای شهروندان جایگزین چوب را برای سوخت فراهم سازد تا مردم در پخت و پز و گرم کردن خود در زمستان با مشکل مواجه نشوند.

“باید کار بیشتری انجام شود تا این جنگلات حفظ شود، دولت باید در زمینه مواد سوختی تلاش نماید تا مردم مجبور به قطع جنگلات نشوند، گاز را باید با قیمت پایین وارد کند تا مردم بتوانند مشکلات خود را حل کنند.”

اما، سوال این است که آیا فایده جنگل ها تنها در درختان مثمر برای میوه و درختان غیر مثمر برای هیزم است؟

شاید بسیاری از افراد به این سوال پاسخ “بله” بدهند، اما اگر از متخصصان دربخش محیط زیست وجنگلات پرسیده شود، می‌گویند که جنگل‌ها علاوه بر حفاظت از محیط زیست، در جلوگیری از وقوع سیلاب‌ها، جذب دی‌اکسید کربن، تولید اکسیژن و بسیاری از موارد اقتصادی دیگر نقش دارند.

اسماعیل لارویی استاد رشته جنگلداری پوهنحُی زراعت، آبیاری و مالداری پوهنتون پکتیا می گوید که در سال های گذشته جنگلات به گونه بی رحمانه قطع شده و از آنها تجارت می شد و به همین دلیل رویدادهای طبیعی نیز افزایش یافته و مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.

” جنگل ها نقش مهمی در حفاظت محیط زیست دارند، به گونه مثال جنگل ها در جلوگیری از وقوع  سیلاب‌ها، جذب دی اکسید کربن و همچنان جذب آلودگی صوتی و گرد و غبار  نقش بسیار مهم دارند.”

به گفته مسئولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، پیش از جنگ‌ها، تعداد جنگلات افغانستان یک میلیون و 900 هزار هکتار در خت غیر مثمر و 450 هزار هکتار درخت مثمر  داشت ، اما در اثر جنگ ها، جنگل های افغانستان نیز آسیب قابل توجهی دید.

کارشناسان همچنان می‌گویند که در صورت محافظت و احیای دوباره جنگل‌ها، می‌توان تا سال 2030 تعداد جنگل‌های کشور را به وضعیت پیشین آن برگرداند.

به گفته این کارشناسان، نقش باشندگان محل نیز در کنار دولت برای حفاظت و احیای دوباره جنگل ها بسیار مهم است، به گونه‌ی که غرس نهال به جای قطع جنگل رایج شده و مردم برای حفاظت از جنگل ها و احیای دوباره آنها وهمچنان ارزش واقعی جنگل ها تلاش کنند.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA