ads

کارمندان زن دولتی از روز مادر چگونه تجلیل می‌کنند؟

بیست و چهارم جوزا به عنوان روز مادر شناخته شده است که همه ساله در افغانستان از این مناسبت تجلیل  می‌شود. از این روز امسال در حالی تجلیل می‌شود که برخی از کارمندان زن دولتی که سرپرست خانواده‌های شان نیز هستند، می‌گویند که 5000 افغانی معاش تعین شده از طرف حکومت برای شان کافی نیست. آنان از مسئولان می‌خواهند که در این رابطه تجدید نظر کنند.

فرشته خرمي
24 جوزا 1403
کارمندان زن دولتی از روز مادر چگونه تجلیل می‌کنند؟

از 24 جوزا در افغانستان همه ساله به عنوان روز ملی مادر گرامی داشت می‌گردد. مردم در این روز مراسم گوناگونی را به هدف بزرگداشت از زحمات مادران و احترام به آنان برگزار می‌کنند.

امسال این روز در حالی فرا می‌رسد که امارت اسلامی برای کارمندان زن در ادارات دولتی، تنها 5000 افغانی معاش تعیین کرده است.

اما این کارمندان که مسئولیت خانواده‌ها و نفقه فرزندان شان را بر عهده دارند، می‌گویند که این 5000 افغانی برای تامین احتیاجات زندگی آنان کافی نیست.

جاویده، معلم در یک مکتب دولتی می‌گوید که او نمی‌تواند نیازهای روزانه پنج فرزندش را با پنج هزار افغانی تامین کند و از مسئولان می‌خواهد که حقوق آن‌ها را مانند گذشته بپردازند.

“من یک مامور دولت هستم، 5 فرزند دارم و سرپرستی آنها به دوش خودم است. پنج هزار افغانی معاش برای ما تعیین کرده است، اما ما نمی‌توانیم هزینه‌های خود را با این پول تامین کنیم. از مسئولان می‌خواهیم که در این مورد تجدید نظر کنند.”

ستوری، یکی دیگر از کارمندان دولت می‌گوید که هشت نفره در خانه استند و می‌پرسد که چگونه با این معاش مصارف زندگی را تامین کنند؟ او می‌گوید که مسئولان باید در این زمینه توضیح بدهند.

“تمام مامورین زن مسئولیت مالی یک خانواده کوچک یا بزرگ را بر عهده دارند. امکان ندارد که یک نفر با ۵ هزار افغانی نیاز خانواده‌اش را تامین کند. بنابراین از مسئولان می‌خواهیم این موضوع را بررسی کنند.”

داکتر زیبا کارمند دیگر هم شکایت اش را چنین بیان می‌کند:”من در شفاخانه کار می‌کنم، 5000 معاشی که برای ما تعیین شده، به عنوان یک مادر که سرپرست خانه هستم کافی نیست.”

کارمندان زن در ادارات دولتی که خود نان‌آوران خانواده‌های شان استند، از ناکافی بودن معاش‌های شان شکایت دارند، حال معلوم نیست که دیگر اعضای این خانواده‌ها روز مادر را با چه هدایایی تجلیل خواهند کرد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA