ads

عدم دسترسی به اطلاعات؛ مشکل خبرنگاران افغان

شماری از خبرنگاران شکایت دارند که برخی از مسئولان و سخنگویان نهادهای حکومتی در زمینه شریک کردن اطلاعات و پاسخ به سوالات آنان، آنچنان که لازم است همکاری ندارند. آنان از مقامات بلند پایه امارت اسلامی می‌خواهند که سخنگویان و دیگر مسئولان ذی‌ربط را در رابطه به همکاری با رسانه‌ها بیشتر پاسخگو قرار دهند.

نویسنده: Samad Ali Nawazish
23 جوزا 1403
عدم دسترسی به اطلاعات؛ مشکل خبرنگاران افغان

اطلاع‌رسانی اساس کار خبرنگاران را تشکیل می‌دهد که آنان برای انجام این وظیفه همواره وابسته به نهادها و منابع مسئول می‌باشند.

با این وصف شماری از خبرنگاران از عدم همکاری برخی از مسئولان، به ویژه سخنگویان نهادهای حکومتی شکایت داشته و می‌گویند که سخنگویان اطلاعات مورد ضرورت آنان را در وقت و زمان مناسب آن، در اختیار شان قرار نمی‌دهند.

حیدر محمد نظری، یکی از این خبرنگاران می‌گوید:”متاسفانه برخی از سخنگویان حکومت اطلاعات را به وقت و زمانش در اختیار خبرنگاران قرار نمی‌دهند و این باعث می‌شود که خبرنگاران در وقت وزمان مناسب برای مردم اطلاع رسانی نتوانند.”

زیارمل هوتکی، یکی دیگر از این خبرنگاران مشکلات عدم دسترسی به  اطلاعات را اینگونه بیان می‌کند:”در این اواخر سخنگویان بسیار به مشکل برای خبرنگاران معلومات ارائه می‌دهند. خبرنگاران روز به‌روز در این زمینه با مشکلات روبه‌رو می‌شوند. امید ما این است که مسئولان با خبرنگاران همکاری بیشتر داشته باشند، چون خبرنگاران پل رابط میان مردم و حکومت بوده و بی‌طرف هستند.”

برخی از نهادهای حمایت از رسانه‌ها نیز عدم همکاری برخی از مسئولان حکومتی با رسانه‌ها را تایید کرده و می‌گویند که قرار است یک سروی از میزان همکاری سخنگویان حکومتی با خبرنگاران صورت گیرد و پس از بررسی‌ها این مشکلات با مسئولان بلند پایه امارت اسلامی در میان گذاشته شود.

حجت‌الله مجددی، رییس انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان می‌گوید:”متاسفانه در این اواخر برخی گزارش‌ها از رسانه‌ها در مورد عدم همکاری سخنگویان با رسانه‌ها دریافت می‌کنیم که نگران کننده است. هرچند در این زمینه اقداماتی هم از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت داخله صورت گرفته تا هماهنگی میان رسانه‌ها و ارگان‌های حکومتی بیشتر شود، اما چنانچه دیده می‌شود، این مشکل هنوز به‌جایش باقی است.”

او افزود که قرار است یک سروی از سوی این نهاد حامی خبرنگاران راه‌اندازی شود که سخنگویان در کدام ادارات و کدام ولایت‌ها با خبرنگاران بیشتر همکاری دارند و کدام شان کمتر تا این مشکلات با مسئولان بلند پایه در میان گذاشته شود.

با این حال ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی وجود مشکلات در زمینه ارائه معلومات برای خبرنگاران از سوی مسئولان حکومتی را رد نکرده و تاکید دارد که در این زمینه اقداماتی صورت گرفته و این مشکلات بزودی حل خواهد شد.

“مشکلاتی در این رابطه وجود دارد و ما برای ادارات و مسئولان، به‌خصوص سخنگویان سیمینارهایی را در نظر داریم تا آنان را در زمینه همکاری با خبرنگاران بیشتر آگاهی بدهیم.”

دسترسی به اطلاعات از دیر زمان مشکل خبرنگاران افغان محسوب می‌شود که نه تنها در مرکز، بلکه در ولایت‌ها نیز خبرنگاران از این ناحیه شکایت دارند. با این حال امارت اسلامی اخیرا در این زمینه وعده سپرده تا نهادهای حکومتی همکاری‌های لازم و به موقع را با رسانه‌ها داشته باشند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA