ads

برگزاری نمایشگاه کتاب ویژه زنان در هرات

یک نمایشگاه کتاب ویژه زنان تحت عنوان ” کتاب یار مهربان” به‌منظور ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان زنان و دختران، از سوی یک دختر در ولایت هرات برگزار شد. برگزار کننده این نمایشگاه می‌گویدکه دراین نمایشگاه بیش از چهارصد جلد کتاب برای دو روز به نمایش گذاشته شده است. در همین حال اشتراک کنندگان این نمایشگاه از  حکومت خواستار رفع محدودیت‌های وضع شده در برابر آموزش و کار زنان استند.

 رقیه حسینی
23 جوزا 1403
برگزاری نمایشگاه کتاب ویژه زنان در هرات

یک دختر در هرات به برگزاری نمایشگاه کتاب ویژه زنان تحت عنوان ” کتاب یار مهربان” اقدام کرده است. وی می‌گویدکه در این نمایشگاه بیش از  چهار صد جلد کتاب با مطالب انگیزشی، روانشناسی، علوم دینی و رمان برای  دو روز  به نمایش گذاشته شده است.

این دختر که  فاطمه مهمان دوست نام دارد، هدف از این کارش را  نهادینه سازی فرهنگ کتاب‌خوانی میان  زنان و دختران هرات عنوان می‌کند.

“جامعه ما نیازمند ترویج فرهنگ مطالعه است و باید با برگزاری انجمن‌های کتابخوانی یا چنین نمایشگاه‌ها، مردم به ویژه زنان را به سمت مطالعه سوق دهیم.”

او می‌افزاید که از سه سال گذشته بدینسو با راه‌اندازی انجمن‌های کتاب‌خوانی و فروش کتاب به‌صورت آنلاین، در تلاش نهادینه سازی فرهنگ مطالعه و تشویق دختران به کتابخوانی است.

در همین حال بازدیدکنندگان این نمایشگاه با ابراز خرسندی از برگزاری آن، می‌گویند که برگزاری چنین نمایشگاه‌ها می‌تواند سبب تشویق زنان و دختران به مطالعه شده و از زوال فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در جامعه جلوگیری کند.

شبنم کریمی، یکی از بازدیدکنندگان این نمایشگاه با تاکید بر اهمیت مطالعه می‌گوید که  دختران باید برای بالابردن سطح دانش و آگاهی خود کتاب بخوانند.

“اکثر دختران در خانه هستند. چنین نمایشگاه‌ها می‌تواند برای آنان فرصتی باشد که هم از فضای خانه بیرون شوند و هم به کتابخوانی رو بیاورند.”

سونم حکیمی، یکی از دختران بازمانده از آموزش که برای خرید کتاب به این نمایشگاه آمده، از  حکومت خواستار رفع محدودیت‌های وضع شده در زمینه آموزش و کار زنان است.

“نمی‌شود که ما فقط به این نمایشگاه‌ اکتفا کنیم یا نمایشگاه‌های دیگر ویژه زنان داشته باشیم. ما ضرورت داریم که مکتب‌ها باز شوند و محیط کار برای زنان فراهم شود تا آنان بتوانند پیشرفت کنند.”

گفتنی است که کتاب‌فروشان در ولایت هرات در چند سال اخیر از رکود بازارکتاب شکایت دارند. آنان می‌گویندکه با بسته شدن دروازه‌های مکتب‌ها و پوهنتون‌ها به‌روی دختران، انگیزه جوانان به مطالعه به شدت کاهش یافته و بازار کتاب در این ولایت به فراموشی سپرده شده است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA