ads

بازداشت، آزار و شکنجۀ مهاجران افغان در ترکیه و پاکستان

پس از اظهارات انورالحق کاکر، صدراعظم موقت پاکستان که گفته بود دولتش تمامی مهاجران فاقد اسناد را از پاکستان اخراج می‌کند، پولیس آن کشور در پی آزار و اذیت مهاجران افغان شده و 200 مهاجر افغان را بازداشت کرده است. در همین حال گزارش‌هایی از ترکیه نیز می‌رسد که 37 مهاجر افغان، از سوی پولیس آن کشور در شهر چناق‌قلعه بازداشت شده‌اند.

مسرور تابش
27 سنبله 1402
بازداشت، آزار و شکنجۀ مهاجران افغان در ترکیه و پاکستان

اخیراً بازداشت مهاجران افغان درکشورهای پاکستان و ترکیه افزایش یافته و شماری از مهاجران از برخورد نا مناسب پولیس این کشورها شاکی اند.

در تازه‌ترین مورد‌ 200 مهاجر افغان در پاکستان از سوی پولیس بازداشت شده است.

ضیاءالله داود که در حال حاضر در پاکستان بسر می‌برد، می‌گویدکه در این اواخر آزار و اذیت مهاجران از سوی پولیس پاکستان افزایش یافته است.

“در این اواخر پولیس پاکستان با موترها به شهرک‌هایی که افغان‌ها زندگی می‌کنند، می‌آید و مهاجران با اسناد و بی اسناد را دستگیر کرده و به حوزه انتقال می‌دهد. در برخی موارد مهاجران لت‌وکوب، توهین و تحقیر نیز می‌شوند.”

از سوی دیگر خبر بازداشت مهاجران افغان از ترکیه نیز به‌گوش می‌رسد. در تازه‌ترین مورد 37 مهاجر افغان، از سوی پولیس ترکیه در شهر چناق‌قلعه آن کشور بازداشت شده‌اند و افغان‌ها در دیگر شهرهای این کشور نیز در امان نیستند.

صابر خان، یکی از مهاجران افغان در ترکیه از برخورد نا مناسب پولیس آن کشور شاکی بوده و می‌گوید:”وقتی افغان‌ها بازداشت می‌شوند، با آن‌ها بدرفتاری می‌شود. در کمپ‌ها نیز با آن‌‎ها برخورد نامناسب می‌شود و آب و غذا درست نیست. مهاجر وقتی مریض شود، به داکتر و دوا دسترسی ندارد.”

کارشناسان سیاسی به این نظر اند که کشورها، به‌خصوص کشورهای همسایه همواره از مهاجران افغان به عنوان اهرم فشار بر افغانستان استفاده کرده‌اند.

عزیز معارج، کارشناس سیاسی در این مورد می‌گوید:”پاکستان از مهاجران به عنوان آله فشار بر افغانستان استفاده می‌کند تا خواسته‌هایش را بقبولاند. ترکیه اما از سوی کشورهای اروپایی تشویق می‌شود تا مهاجران را اخراج کند و از این بابت پول‌ دریافت کند.”

حمیدالله هوتک، دیگر کارشناس سیاسی به این نظر است که تا زمان برای بازگشت مهاجران به کشور کاری صورت نگیرد، این وضعیت ادامه خواهد داشت.

“متاسفانه سال‌های سال است که این وضعیت ادامه دارد. باید برای بازگشت مهاجران به کشور، کار صورت گیرد و برای آن‌ها سرپناه، کار و شرایط خوب زندگی فراهم گردد. در غیر این صورت کشورها از مهاجران به عنوان آله فشار استفاده خواهند کرد.”

خواستیم در این مورد نظر مسئولان را نیز داشته باشیم، اما با وجود تماس‌های مکرر، موفق به دریافت پاسخ آنان نشدیم.

این در حالی است که بربنیاد آمارهای وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان، نزدیک به سه میلیون شهروندکشور در پاکستان، نزدیک به سه میلیون در ایران و حدود یک میلیون دیگر هم در کشورهای دیگر بسر می‌برند که همواره مورد آزار و اذیت پولیس این کشورها قرار می‌گیرند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA