ads

نگرانی باشندگان هرات از افزایش موترهای فرسوده در شهر

شماری از باشندگان ولایت هرات از افزایش موترهای فرسوده و دودزا در این ولایت ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که این موترها از لحاظ ایمینی خطرناک بوده و باعث آلودگی هوا نیز می‌شوند. در همین حال مسئولان ریاست حفاظت از محیط زیست هرات گشت و گذار موترهای فرسوده را از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا در این شهر عنوان می‌کنند. از سویی هم مسئولان در ریاست ترانسپورت زمینی ولایت هرات ازمنع تردد موترهای دودزا و کهنه در این شهرخبر می‌دهند.

نصرالله احمدی
26 سنبله 1402
نگرانی باشندگان هرات از افزایش موترهای فرسوده در شهر

افزایش گشت و گذار موترهای فرسوده و دودزا در ولایت هرات، نگرانی باشندگان این ولایت را برانگیخته است.

شماری از باشندگان این ولایت می‌گویندکه افزایش تردد موترهای فرسوده و دودزا در این ولایت باعث ایجاد امراض تنفسی بین مردم خواهد شد.

نور احمد میرزایی، یکی از باشندگان هرات می‌گویدکه موترهای فرسوده علاوه‌بر خطرات ایمینی، باعث آلودگی هوا نیز می‌گردند.

“از حکومت می‌خواهیم که موترهای کهنه و فرسوده را در داخل شهر اجازه گشت و گذار ندهد. این موترها خطرناک استند و دود نیز تولید می‌کنند.”

احمد شاه صدیقی، یکی دیگر از باشندگان هرات می‌گوید که مسئولان باید در رابطه به جایگزین وسایط فرسود و کهنه طرح و برنامه‌هایی داشته باشند.

“وسایط فرسوده و ناکار آمد که از کشورهای دیگر وارد می‌شوند، هم خطرناک استند و هم باعث آلودگی هوا می‌گردند.”

در همین حال مسئولان ریاست حفاظت از محیط زیست ولایت هرات گشت و گذار موترهای فرسوده و دودزا را در داخل شهر نگران کننده عنوان کرده و می‌گویندکه تردد این موترها یکی از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا می‌باشد.

حامد الهام، مدیر عمومی اطلاعات این ریاست می‌گوید دودی‌که از موترهای فرسوده تولید می‌شود، برای سیستم تنفسی باشندگان این ولایت بسیار مضر است.

“قرار است موترهای دودزا در چوک‌های مختلف با همکاری و هماهنگی مسئولان، به‌خصوص مدیریت ترافیک این ولایت، توقف داده شود.”

از سویی هم مسئولان ریاست ترانسپورت زمینی ولایت هرات از راه اندازی برنامه‌ای برای جلوگیری از تردد موترهای فرسوده در این شهر خبر می‌دهند.

مولوی عبدالحنان سنگری، آمر مالی و اداری این ریاست می‌گویدکه بعد از این به موترهای کهنه که هم خطرناک استند و هم باعث آلودگی محیط زیست می‌شوند، اجازه تردد داده نخواهد شد.

“در مدیریت چک و تخنیک به موترهایی‌که ماشین ثابت داشته و دودزا نباشند، اجازه فعالیت داده می‌شود. وسایطی که ماشین‌های شان کهنه شده باشد و باعث ایجاد دود و سروصدا شوند، بعد از چک تیم تخنیکی، از داخل شهر جمع‌آوری می‌شوند.”

هرچند آماردقیقی ازموترهای فرسوده درشهرهرات وجود ندارد، اما به‌گفتۀ مسئولان ریاست ترانسپورت زمینی ولایت هرات درحال حاضر بیش ازشصت هزار وسایط نقلیه شامل موترهای مسافربری، شخصی و باربری در شهرهرات فعالیت می‌کنند که ازاین میان 20 هزار آنرا ریکشاها تشکیل می‌دهد.

گفتنی است که نه‌تنها موترهای کهنه از لحاظ خطرات ترافیکی برای مردم نگرانی ببار آورده، بلکه از نظر آگاهان موترهایی خلاف دست افغانستان نیز خطرات ترافیکی را افزایش می‌دهند.   

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA