ads

سفر رهبر کوریای شمالی به روسیه

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه عازم ولادی‌وستوک شده است. این در حالیست که پس از نشر گزارش‌ها درمورد سفر رییس‌جمهور کوریای شمالی به روسیه، ایالات متحده امریکا هشدار داد که اگر کوریای شمالی در جنگ روسیه و اوکراین، برای روسیه تسلیحات فراهم کند، پیونگ یانگ بهای این کار خود را خواهد پرداخت.

صدف یارمل
21 سنبله 1402
سفر رهبر کوریای شمالی به روسیه

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی همراه با مقام‌های ارشد نظامی کشورش، برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه روز (سه‌شنبه، ۲۱ سنبله) وارد روسیه شد.

این سفر وی نگرانی‌هایی را در مورد توافق احتمالی تسلیحاتی بین کوریای شمالی و روسیه، در حمایت از مسکو در جنگ با کییف ایجاد کرده است.

خبرگزاری رسمی کوریای شمالی(کی‌‌سی‌ان‌‌ای) اعلام کرد که کیم جونگ اون دو‌شنبه به همراه برخی از اعضای حزب حاکم و اردوی این کشور، راهی روسیه شدند.

براساس گزارش‌ها، کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین در مورد  فروش تسلیحات و حمایت کوریای شمالی از روسیه در جنگ با اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

با این حال رومان پاردو، تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید که کوریای شمالی و روسیه ممکن است باهمدیگر کمک‌های متقابل داشته باشند و کمک کوریای شمالی می‌تواند به اردوی روسیه در اوکراین کمک کند.

” کوریای شمالی ممکن است ده‌ها میلیون گلوله توپخانه و راکت، بر اساس طرح‌های شوروی داشته باشد که می‌تواند به اردوی روسیه در جنگ اوکراین کمک کند.  روسیه نیز مایل است به حمایت خود از توسعه برنامه راکتی و هسته‌یی کوریای شمالی ادامه دهد.”

این در حالیست که در پی نگرانی‌ها از گسترش همکاری‌های تسلیحاتی بین روسیه و کوریای شمالی، دیپلمات‌های ارشد کوریای جنوبی و روسیه در حاشیه نشست گروه بیست (جی-۲۰) در هند دیدار کردند و سئول تاکید کرد که روابط روسیه و کوریای شمالی باید “در راستای کمک به صلح و ثبات در شبه‌جزیره کوریا و منطقه شرق آسیا پیش برود”.

از سوی دیگر هفته پیش ایالات متحده امریکا پیشتر به کوریای شمالی هشدار داد که از فروش تسلیحات به روسیه جلوگیری کند، درغیرآن  بهای سنگینی برای این کار خود خواهد پرداخت.

جک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید درکنفرانسی گفت:”فروش تسلیحات به روسیه برای حمله به سیلوهای غلات و زیرساخت‌ها در شهرهای بزرگ اوکراین،  پیامد خوبی برای کوریای شمالی نخواهد داشت. پیونگ یانگ بهای این کار خود را در جامعۀ بین‌المللی خواهد پرداخت.”

سالیوان، پیشتر گفته بود که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در سفر اخیر خود به کوریای شمالی در ماه جولای از پیونگ یانگ خواسته است که مهمات توپخانه‌ای به روسیه بفروشد.

در عین حال یون سوک یول، رئیس‌جمهور کوریای جنوبی هم هفته گذشته در پی گمانه‌زنی‌هایی از چنین ملاقاتی، نسبت به همکاری نظامی روسیه و کوریای شمالی هشدار داد.

براساس گزارش‌ها، قرار است کوریای شمالی به منظور کمک به روسیه در  جنگ جاری علیه اوکراین، یک قرارداد تسلیحاتی را با مسکو امضا کند.

پوتین و کیم آخرین بار در سال ۲۰۱۹ در ولادی‌وستوک در شرق روسیه، پس از شکست مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کوریای شمالی با دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا دیدار کردند.

با این حال پیونگ یانگ و مسکو قبلا موضوع عرضه سلاح ازسوی کوریای شمالی به روسیه را رد کرده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA