ads

آسیب دیدگان لغزش زمین در بدخشان خواهان همکاری

براساس معلومات مسئولان در ولسوالی یاوان بدخشان، لغزش زمین در این ولسوالی بیش از ۳۲۰ خانه‌ را ویران کرده و همچنان بیش از ۷۰۰ خانواده در اثر این رویداد بیجا شده‌اند. باشندگان این ولسوالی می‌گویند که با گذشت حدود یک هفته تنها برای برخی از آسیب‌دیدگان از سوی نهادهای خیریه خیمه توزیع شده، اما شمار زیادی از مردم به مواد غذایی، آب آشامیدنی و سرپناه دسترسی ندارند. مسئولان وزارت مبارزه با حوادث اما می‌گویند که در هماهنگی با مؤسسات، تلاش‌ها جریان دارد تا مواد عذایی و غیرغذایی در اختیار بیجاشدگان قرار گیرد.

عتیق الله رحیمی
21 سنبله 1402
آسیب دیدگان لغزش زمین در بدخشان خواهان همکاری

شماری از باشندگان ولسوالی یاوان بدخشان می‌گویند که لغزش زمین علاوه‌ بر تخریب خانه‌های آنان، ده‌ها جریب زمین زراعتی و باغ‌های آنان را نیز تخریب کرده است.

به‌گفتۀ آنان درحال حاضر خانواده‌های زیادی در یک دشت خشک آواره شده و به آب آشامیدنی و مواد خوراکی دسترسی ندارند.

محمدشاه، یکی از آسیب دیدگان می‌گوید که با گذشت تقریبا یک هفته تنها پنج هزار افغانی پول نقد به هر خانواده توزیع شده است.

“مردم درکنار دریا، در کوه و بیابان، زیر آفتاب گرم در دشت‌های سوزان زندگی می‌کنند. بعضی خانواده‌های که در قریه‌های نزدیک‌تر اقاربی دارند، به خانه‌های آنان رفته‌اند. فعلا یک تعداد مردم را روی زمین خشک و بی‌آب آورده‌اند تا برای شان مواد عذایی و خیمه توزیع کنند، اما تاکنون دست بکار نشده‌اند.”

حسیب‌الله، یکی دیگر از بیجاشدگان می‌گوید:”چهار قریه متضرر شده‌اند، هر قریه در حدود چهارصد خانه نفوس دارد، همگی آواره هستند. تعدادی در یک محل، تعدادی در محل دیگر و تعدادی هم به خانه‌های اقارب شان در قریه‌های دیگر رفته‌اند. کمک‌های ناچیزی به مردم توزیع شده است.”

ولسوال یاوان نیز تایید می‌کند که در اثر لغزش زمین باشندگان چهار روستا بیجا شده‌اند.

مولوی عبدالقادر ثاقب، ولسوال یاوان می‌گوید که درکنار تخریب بیش از ۳۲۳ خانه مسکونی، نزدیک به ۱۰۰جریب زمین زراعتی و باغ‌های میوه نیز کاملا تخریب شده است.

وی به کلید توضیح داد که مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند و تاکنون مواد عذایی به دسترس مسئولان محلی قرار نگرفته تا برای مردم توزیع کنند.

“تا کنون مواد غذایی به دسترس ما قرار نگرفته است. همین خیمه‌هایی که توزیع شده هم کفایت نمی‌کند. فعلا تنها برای ۲۰۰ خانوداه خیمه توزیع کردیم، اما خانواده‌های زیادی بدون خیمه باقی مانده‌اند. مردم با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.”

با این حال مسئولان ریاست مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان می‌گویند که در هماهنگی با مؤسسات تلاش می‌شود تا خیمه، مواد عذایی و غیرغذایی در اختیار بیجاشدگان قرار گیرد.

محمدکامگار، آمر مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان می‌گوید که کمک رسانی جریان دارد و برای  بیجاشدگان سرپناه موقت در نظر گرفته شده است.

“مواد غذایی و غیر غذایی از طریق ریاست حوادث در هماهنگی با مؤسسات، در اختیار بیجاشدگان قرار خواهد گرفت. برنامه‌های بعدی هم ان شاءالله به‌گونۀ درست بررسی می‌شود.”

گفتنی است که لغزش زمین هفته گذشته در یکی از روستاهای ولسوالی یاوان رخ داده بود که دامنه آن به چهار روستای دیگر نیز گسترش یافت. به‌گفتۀ مسئولان محلی، این لغزش هنوز ادامه دارد و روستای‌های دیگری نیز در معرض خطر قرار دارند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA