ads

پایان نشست گروه بیست در هند با تاکید بر اصلاحات در سازمان ملل

نشست دو روزه سران گروه 20 در دهلی نو روز (یک‌شنبه 10 سپتامبر) به پایان رسید. در این نشست نارندرا مودی، صدراعظم هند ضمن تحویل ریاست این گروه به رییس‌جمهور برازیل، خواستار اصلاحات در سازمان ملل شد.

صدف یارمل
20 سنبله 1402
پایان نشست گروه بیست در هند با تاکید بر اصلاحات در سازمان ملل

نشست سران گروه ۲۰ که بدون حضور ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه و شی‌جین پینگ، رییس‌جمهور چین برگزار شده بود، روز یک‌شنبه پایان یافت.

بر اساس گزارش تایمز آف اندیا، نارندرا مودی، صدراعظم هند ضمن تحویل ریاست سال آینده‌ی این گروه به رییس‌جمهور برازیل، خواستار اصلاحات در نهادهای جهانی، بشمول سازمان ملل متحد شد.

“پایان اجلاس G20 را اعلام می‌کنم. امید نقشۀ‌راه یک زمین، یک خانواده و یک آینده سودمند باشد. به امید صلح در سراسر جهان.”

صدراعظم هند در نشست G20 دیدارهای دوجانبه با امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه، جاستین ترودو صدراعظم کانادا و رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه داشت که درمورد موضوعات جهانی بین آنان گفت‌وگو صورت گرفت.

از سوی دیگر لولا داسیلوا، رییس‌جمهور برازیل پس از تحویل‌گرفتن ریاست این گروه، با اشاره به جنگ اوکراین و مواضع کشورهای عضو گروه ۲۰، گفت که جهان به‌جای جنگ، به صلح و همکاری نیاز دارد.

“ریاست برازیل بر گروه 20 سه اولویت دارد. مبارزه با گرسنگی، انتقال انرژی و توسعه پایدار در سه جنبه اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی و اصلاح حکمرانی در جهان.”

رییس‌جمهور برازیل همچنین خواستار نمایندگی بیشتر کشورهای نوظهور در صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی شد.

براساس گزارش‌ها، این اجلاس بیشتر روی موضوعات اقتصادی جهانی و تغییرات اقلیمی تمرکز داشت و اتحادیه اروپا عضو دایمی در گروه ۲۰ اقتصاد برتر جهان شده است.

رهبران گروه ۲۰ در پایان نشست خود، با صدور یک بیانیه مشترک، توسل به زور برای منافع ارضی را محکوم کرده و اعلام کردند که کشورها نباید برای اشغال منطقه، از زور استفاده کنند، اما از انتقاد مستقیم از روسیه خودداری کردند.

در این بیانیه به خسارات ناشی از جنگ در اوکراین نیز پرداخته شد، اما مستقیما از روسیه نام برده نشد و انتقادی هم صورت نگرفت.

نشست دو روزه سران گروه ۲۰ با حضور رهبران کشورهای جهان به تاریخ 9 و 10 سپتامبر در دهلی نو برگزار شد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA