ads

برگزاری اولین دور المپیاد چرتکه و ریاضیات ذهنی درهرات

اولین دور المپیاد چرتکه و ریاضیات ذهنی افغانستان در میان مکاتب خصوصی ولایت هرات روز چهارشنبه (8 سنبله) برگزار شد. در این المپیاد حدود 448 دختر و پسر در منطقه جبرئیل شهر هرات اشتراک داشتند. مسئولان برگزاری این المپیاد می‌گویندکه به هدف رشد مهارت‌های ریاضی و حل مسئله از سوی متعلمین، این المپیاد را برگزار کرده‌اند.

 نصرالله احمدی
8 سنبله 1402
برگزاری اولین دور المپیاد چرتکه و ریاضیات ذهنی درهرات

اولین المپیاد چرتکه و ریاضیات ذهنی افغانستان، در میان متعلمین مکاتب خصوصی ولایت هرات برگزار شد. این المپیاد درمنطقه جبرئیل هرات برگزار شد که حدود 448 دختر و پسر از 11 مکتب خصوصی اشتراک داشتند.

مجتبی بزرگ‌مهر، مسئول برگزاری این المپیاد می‌گویدکه اولین المپیاد ریاضیات ذهنی را به هدف  رشد مهارت‌های ریاضی و حل مسئله از سوی متعلمین برگزار کرده‌اند.

“در این المپیاد 11 مکتب؛ مکاتبی که در حوزه ریاضیات ذهنی فعالیت دارند، از شهر هرات شرکت کردند و رقابت‌های میان متعلمین مکاتب خصوصی صورت گرفت. این امتحان در منطقه جبرئیل شهر هرات برگزار شده است.”

موصوف علاوه نمود که برای متعلمین مکاتب دولتی، به هدف اشتراک آنان در المپیادها، قرار است صنوف خصوصی برگزار شود.

در همین حال مسئولان اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت هرات می‌گویندکه آنان پلان دارند تا المپیاد‌های دیگری را نیز در سطح ملی برگزار کنند.

سید اکرام الدین حبیبی، رییس اتحادیه مکاتب خصوصی هرات می‌گویدکه المپیاد نباید تنها در بین چند مکتب خصوصی باشد، بلکه باید بین تمام مکاتب دولتی و خصوصی برگزار شود.

“ما پلان‌هایی را روی دست داریم که بعد از یک هفته مسابقات المپیاد بین مکاتب، در سطح ولایت هرات که حتی مکاتب دولتی هم در آن اشتراک‌کنند، برگزار کنیم.”

در همین حال اشتراک کنندگان ضمن استبقال از برگزاری این المپیاد از حکومت می‌خواهندکه دروازه‌های مکاتب را به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم باز کند.

بسمه، یکی از اشتراک کنندگان می‌گوید:”باعث افتخار است که توانستم این المپیاد را با موفقیت سپری کنم. بگذارند که مکاتب باز به‌روی دختران باز شود و آنان درس بخوانند تا المپیادها زیاد شود و جامعه پیشرفت کند.”

علی کمیل، یکی دیگر از اشتراک کنندگان می‌گوید:”تجربه اولم بود که در المپیاد اشتراک کردم و دوست دارم که در آینده ادامه بدهم. از مسئولان می‌خواهم که امکانات زیادتری را فراهم کنند تا ما به اهداف خود برسیم.”

اولین المپیاد چرتکه و ریاضیات ذهنی افغانستان در حالی در ولایت هرات برگزار شدکه بیش از 700 روز از مسدود شدن مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم می‌گذرد و آنان نمی‌توانند در چنین المپیادها اشتراک کنند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA