ads

دختران خواهان اجازه حکومت برای استفاده از بورسیه‌های‌ تحصیلی

شماری از دخترانی که موفق به دریافت بورسیه تحصلی از کشور‌های خارجی شده‌اند، خواهان اجازه حکومت برای استفاده از چنین فرصت تحصیلی می‌باشند. در عین حال برخی از کارشناسان بورسیه‌های تحصیلی را یک فرصت طلایی در زمینۀ آموزش جوانان دانسته و می‌گویند که حکومت باید در این زمینه با تمامی جوانان بشمول دختران حمایت کند.

هاجر جعفری
6 سنبله 1402
دختران خواهان اجازه حکومت برای استفاده از بورسیه‌های‌ تحصیلی

شماری از دخترانی که از کشورهای خارجی بورسیه‌های تحصیلی گرفته‌اند، خواستار اجازه حکومت برای استفاده از این بورسیه‌ها می‌باشند.

سلیمه حکیمی، یکتن از دخترانی که در بورسیه ترکیه کامیاب شده است، می‌گوید از زمانی که شنیده است برخی دختران برای استفاده از بورسیه تحصیلی، اجازه رفتن به آن کشور را نیافته‌اند، بسیار ناراحت و نگران است.

“گرفتن بورسیه کار آسانی نیست؛ سپری نمودن امتحان، گرفتن قبولی و گرفتن پاسپورت هرکدام زمان‌بر و مشکل است. من تمام مراحل را طی نموده‌ام، فقط نگرانم که به رفتنم ممانعتی صورت نگیرد.”

مروه حبیبی، دختری دیگری که توانسته بورسیه دریافت کند،می‌گوید از وقتی که خیلی تلاش کرده تا راهی برای ادامه تحصیل خود در خارج از کشور پیدا کند و از امارت اسلامی می‌خواهد که در این زمینه مانع او نگردد.

“با بسیار مشکلات توانستم که بورسیه تحصیلی بگیرم. تمام مراحل آن را به پایان رساند و در مرحله نهایی رسیدم. نگرانی من این است که مبادا در میدان هوایی ممانعتی در برابرم صورت گیرد و از این فرصت طلای محروم گردم.”

در عین حال برخی از کارشناسان به این نظراند که اگر محدودیت‎های آموزشی بر دختران بیشتر از این ادامه یابد، پس از مدتی جامعه عاری از دختران تحصیل یافته و کادرهای زنانه خواهد شد که این خود یک خلاء جبران ناپذیر خواهد بود.

عبدالقهار سروری، کارشناس آموزشی می‌گوید که براساس دستورات دین مبین  اسلام، حکومت باید برای همه شهروندان بشمول دختران و پسران زمینه‌های آموزشی را فراهم سازد.

“آموزش  و تعلیم حق همه افراد جامعه است. باید برای تمام دختران و زنان افغان فرصت‌های تعلیمی و تحصیلی ایجاد شود. تمامی افراد جامعه باید اساسات و مسایل دینی را بیاموزند و درمورد مسایل دنیوی نیز آموزش ببینند.”

او همچنان بورسیه‌های تحصیلی کشور‌های دیگر را بهترین فرصت در زمینه ادامه تحصیل با کیفیت برای جوانان افغان می‌داند و تاکید دارد که چنین فرصت‌ها نباید از کسی گرفته شود.

هر چند خواستیم نظر مسئولان امارت اسلامی را در این رابطه که باچه شرایطی به دختران اجازه رفتن به بورسیه داده می‌شود؟ اما در این مورد کسی حاضر به پاسخگویی نشد.

گفتنی است که چندی قبل شماری از دخترانی که بورسیه تحصیلی امارات متحده عربی راه گرفته بودند، هنگامی که می‌خواستند به آن کشور سفر کنند، از میدان هوایی کابل برگردانده شدند و اکنون این موضوع باعث نگرانی دیگر دختران شده است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA