ads

تاکید ستانکزی برآموزش زنان در افغانستان

شیرمحمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه در نشستی که ازسوی اکادمی علوم افغانستان برگزار شده بود، گفت که اسلام آموختن را بر مرد و زن، بدون تفکیک فرض کرده است. وی اظهار داشت که بر حاکمان حکومت اسلامی واجب است که برای زنان شرایط و زمینه تعلیم را فراهم سازند. در همین حال، برخی از کارشناسان از اظهارات وی استقبال می‌کنند و خواهان اقدامات عملی در این زمینه می‌باشند.

مسرور تابش
1 سنبله 1402
تاکید ستانکزی برآموزش زنان در افغانستان

شیرمحمدعباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه بار دیگر بر آموزش زنان تاکید کرده و از مقام‌های ارشد امارت اسلامی خواست هر طور که شده، زمینۀ آموزش را برای زنان فراهم سازند.

وی این اظهارات را روز (چهارشنبه، ۱ سنبله)، در سمینار علمی و تحقیقی تحت نام “نقش زنان در خیرالقرون” که از طرف اکادمی علوم درکابل برگزار شده بود، بیان کرد.

“شریعت به زنان اجازه تعلیم را داده است. زن و مرد در این مورد از حقوق یکسان برخورداراند. حال آموزش اگر در مدرسه، پوهنتون و یا در آموزشگاه باشد، بر ما لازم است که بیاموزیم، زیرا اسلام بر آموزش بدون تبعیض امر کرده‌است.”

با این حال برخی از آگاهان از اظهارت معین سیاسی وزارت امور خارجه استقبال کرده و می‌گویندکه زمان آن رسیده تا مکتب‌ها و پوهنتون‌ها به‌روی دختران باز شود و بیشتر از این آنان از پیشرفت باز نمانند.

روح‌الله هوتک، کارشناس سیاسی در این مورد به کلید گفت:”در مورد آموزش زنان، میان علما اختلاف وجود دارد و باید این اختلافات کنار گذاشته شده و میکانیزمی ساخته شود تا برای زنان زمینۀ آموزش فراهم گردد.”

هاشم قیام، دیگر کارشناس سیاسی به این نظر است که بسته ماندن مکتب‌ها و پوهنتون‌ها به‌روی دختران بسیار طولانی شده و حالا زمان آن فرا رسیده که به زنان اجازه آموزش داده شود.

“همانطور که مقام‌های امارت اسلامی تاکید دارند، وقتش است که مکتب‌ها و پوهنتون‌ها به‌روی دختران باز شود و مردم هم به شدت این انتظار را دارند. امارت اسلامی باید زمینه‌های لازم را فراهم کند تا قشر اناث بتوانند درس‌های شان را به پیش ببرند.”

ستانکزی قبل از این نیز بارها گفته بود که زنان حق تعلیم و تحصیل را دارند و باید زمینۀ آموزش برای آنان فراهم گردد و برخی از مقامات دیگر نیز همواره گفته اند که تعلیق آموزش دختران موقتی بوده و با فراهم شدن زمینه مناسب به تمامی دختران اجازه آموزش داده خواهد شد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA