ads

آغوش باز هرات به‌روی گردشگران

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گویندکه در جریان ماه اسد امسال حدود 70 گردشگر خارجی از ساحات باستانی این ولایت دیدن نمودند. آنان می‌گویندکه وضعیت گردشگری در ولایت هرات نسبت به سال گذشته رشد چشم‌گیری یافته است. در همین حال شماری از فرهنگیان ولایت هرات صنعت گردشگری را یک صنعت پردآمد در جهان می‌خوانند.

نصرالله احمدی
31 اسد 1402
آغوش باز هرات به‌روی گردشگران

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گویندکه صنعت گردشگری در جریان سال روان در این ولایت رشد چشم‌گیری پیدا کرده است.

آنان می‌افزایندکه در جریان 5 ماه سال جاری 270 گردشگر خارجی از حدود 30 کشور جهان از ولایت هرات دیدن کرده‌اند.

رحمت‌الله محمدی، آمر گردشگری ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات در صحبت با کلید می‌گوید که گردشگران نه تنها به ساحات باستانی شهر هرات، بلکه به ساحات باستانی و تفریحی در ولسوالی‌های این ولایت نیز توجه خاصی نشان می‌دهند.

“تنها در ماه اسد سال جاری 70 گردشگر خارجی از کشورهای مختلف به هرات آمدند. در جریان 5 ماه سال جاری حدود 5300 گردشگر داخلی از ساحات باستانی هرات دیدن کردند.”

در همین حال مسئولان مدیریت موزیم ولایت هرات می‌گویند که صنعت گردشگری در سال جاری در هرات رشد نموده است.

عبدالجبار نورزایی، مدیر عمومی موزیم هرات می‌گویدکه تنها در ماه اسد 50 گردشگر خارجی و 900 گردشگر داخلی از این موزیم دیدن کرده‌اند.

“در ماه اسد سال روان حدود 110 هزار افغانی که 30 هزار آن از عواید موزیم و 80 هزار آن از عواید قلعه اختیار الدین هرات جمع‌آوری شد، به خزانه ملی واریز شده است.”

از سوی دیگر برخی از آگاهان فرهنگی در هرات صنعت گردشگری را یک صنعت پردرآمد در جهان خوانده و می‌گویندکه برای رشد صنعت گردشگری در کشور، به ویژه در حوزه غرب درگذشته کار آنچنانی صورت نگرفته است.

میر احمد بهره، آگاه فرهنگی در صحبت با کلید می‌گوید که برای رشد صنعت گردشگری، باید آبده‌های تاریخی از طریق رسانه‌های اجتماعی، صوتی و تصویری برای مردم معرفی شود.

“در 20 سال گذشته برای رشد صنعت گردشگری کاری نشد، ولی باید این صنعت از طریق رسانه‌ها برای مردم معرفی شود تا مردم از ساحات باستانی بیشتر آگاهی پیدا کنند.”

براساس معلومات مسئولان، هرات در جریان 5 ماه گذاشته علاوه‌بر گردشگران داخلی، میزبان گردشگرانی از کشورهای چون امریکا، فرانسه، تایلند، اسپانیا، ترکیه، آلمان، مکزیکو، کوریای شمالی و هند نیز بوده.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA