ads

بازی استخباراتی پاکستان در برابر افغانستان

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی روز سه شنبه(24 اسد) در نشستی که به مناسبت دومین سالگرد رویکار آمدن امارت اسلامی برگزار شده بود، اتهامات مقامات پاکستانی مبنی بر اینکه افغان‌ها در حملات اخیر در پاکستان دخیل بوده‌اند را رد کرد.  او گفت که پاکستان ضعف و ناکامی خود را در مهار گروه‌های مخالف،  به گردن افغان‌ها نیندازد. با این حال شماری ازمبصرین نظامی اظهارات مقامات پاکستانی را بازی استخباراتی آن کشور در برابر  افغانستان عنوان کرده و از موقف‌گیری سرپرست وزارت دفاع ملی استفبال می‌کنند.  

کلید
25 اسد 1402
بازی استخباراتی پاکستان در برابر افغانستان

اظهارات مقام‌های ارشد پاکستانی که در رابطه به ناامنی‌های آن کشور، افغان‌ها را دخیل دانسته‌اند، خشم سرپرست وزارت دفاع ملی را برانگیخته است.

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی روز سه شنبه(24 اسد) در نشستی که به مناسبت دومین سالگرد رویکار آمدن امارت اسلامی برگزار شده بود، پاسخ مقامات پاکستانی را اینگونه ارائه داد:”آنان برای این‌که ملت خود را فریب بدهند، بارملامتی و ناکامی خود را به دوش افغانستان می‌اندازند. ما به آنان می‌گوییم که به مسئولیت خود متوجه شوند و امنیت کشور شان را تامین کننند. آنان باید بدانند که هیچ تهدیدی ازخاک افغانستان متوجه کشورهای دیگر نیست.”

با این حال شماری از مبصرین نظامی از چنین موقف‌گیری سرپرست وزارت دفاع ملی در برابر مقام‌های پاکستانی استفبال می‌کنند.

صادق شینواری، آگاه مسایل نظامی درمورد می‌گوید:”مقامات پاکستان درصدد بازی جدید استخباراتی استند. آنان می‌خواهند با چنین اظهاراتی، حکومت کنونی را نزد جهانیان به عنوان حامی تروریزم معرفی کرده و اینگونه مانع تعاملات سیاسی میان کابل و جهان شوند. آنان نمی‌خواهند حکومت کنونی افغانستان به رسمیت شناخته شود.”

ازسویی هم یوسف امین زازی، مبصر دیگر  می‌گویدکه اسلام‌آباد هیچگاه از مداخله در امور افغانستان دست بردار نیست و تلاش می‌کند از سیاست‌های مغرضانه خود در برابر افغانستان سود بیشتر ببرد.

” اسلام آباد با چنین اظهارات بی اساس و وارد کردن اتهامات بر افغانستان، می‌خواهد تحت نام مبارزه با تروریزم از کشور های غربی که در راس آن ایالات متحده امریکا قرار دارد، پروژه بگیرد.”

علاوبه بر اینکه سرپرست وزارت دفاع ملی به مقامات پاکستانی هشدار داده تا بار ملامتی مشکلات امنیتی شان را به دوش افغانستان نیندازند، طالبان پاکستانی نیز بارها اعلام کرده‌اند که آنان تمام فعالیت‌های شان را از داخل خاک پاکستان سازماندهی و عملی می‌کنند، نه از خاک  افغانستان.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA