ads

ذبیح‌الله مجاهد: از خاک افغانستان هیچ کشوری تهدید نمی‌شود

مقام‌های امارت اسلامی در واکنش به اظهارات تازه شهباز شریف، صدراعظم پاکستان که گفته است امارت اسلامی باید مانع فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان شود، می‌گویندکه برای هیچ گروهی اجازه استفاده ازخاک افغانستان، علیه کشور دیگر داده نخواهد شد. با این حال شماری از مبصرین سیاسی، همچو اظهاراتی را از سوی صدر اعظم پاکستان مداخله درامور افغانستان می‌دانند.

کلید
11 اسد 1402
ذبیح‌الله مجاهد: از خاک افغانستان هیچ کشوری تهدید نمی‌شود

به دنبال حمله انتحاری در گردهمایی جمعیت علما در خیبرپختونخواه پاکستان، شهباز شریف صدر اعظم آن کشور ، گفته است که امارت اسلامی باید اقدامات مشخصی را برای مبارزه باتروریسم اتخاذ کند.

درعین حال بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ پاکستان نیز در مراسمی گفته است که امارت اسلامی باید مطابق توافقنامه‌ دوحه مبنی بر عدم استفاده از خاک این کشور برای فعالیت‌های تروریستی، به تعهداتش عمل کند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به این گفته‌های سران پاکستان این گونه پاسخ می‌دهد:”امارت اسلامی یکبار دیگر اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری، بشمول پاکستان استفاده نمی‌شود و برای هیچ گروهی هم اجازه داده نمی‌شود که در افغانستان برای خود مخفی‌گاه بسازد. ما در این راستا جدی عمل می‌کنیم.”

با این حال شماری از مبصرین سیاسی، همچو اظهارات مقامات پاکستان را مداخله درامور افغانستان می‌دانند.

احمد علی جعفری، مبصر سیاسی درمورد می‌گوید:”هیچ گروهی تروریستی از داخل افغانستان علیه پاکستان فعالیت ندارد. بناء این‌گونه اظهارت مقام‌های پاکستانی غیرمسئولانه و نشانگر مداخله آشکار اسلام آباد در امور کابل است.”

درعین حال مقصود حسن زاده، دیگر مبصر سیاسی می‌گوید که اسلام‌آباد هرگز خواهان ثبات در افغانستان نبوده و اکنون نیز مقامات پاکستانی می‌خواهند با این گونه اظهارات شان حکومت کنونی را تحت فشار قرار دهند.

“مقامات پاکستانی همواره تلاش دارند تا بار ملامتی مشکلات امنیتی در داخل کشور شان را به دوش افغانستان بیندازند. آنان می‌خواهند با این کار، امارت اسلامی را درمنطقه و جهان بیشتر به انزوای سیاسی سوق دهند.”

این درحالی است که طالبان پاکستانی گفته‌اند، فعالیت‌های آنان علیه حکومت پاکستان از داخل خاک خود پاکستان برنامه ریزی می‌شود.

آنان می‌افزایند با در نظر داشت روحیه و تسلیحاتی که در خاک پاکستان در اختیار دارند، می‌توانند چندین دهه به جنگ شان علیه حکومت آن کشور ادامه دهند.  

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA