ads

برنامه حسابدهی دولت به ملت؛ ۲۷ پلان شهری برای کابل و دیگر شهرها

مسئولان وزارت شهرسازی و مسکن می‌گویند که ۲۷ پلان شهری برای کابل ودیگر ولایت‌ها تهیه شده است. به گفتۀ مسئولان این وزارت، در یک سال گذشته 129طرح شهری چاپ و به مرکز و ولایت‌ها فرستاده شده است.

اسلام الدین احمدی و فایق یونسی
8 اسد 1402
برنامه حسابدهی دولت به ملت؛ ۲۷ پلان شهری برای کابل و دیگر شهرها

روز یک‌شنبه(8  اسد) وزارت شهرسازی ومسکن و انکشاف دهات در برنامه حسابدهی دولت به ملت، کارکردهای شان را با رسانه‌ها شریک کردند.

مسئولان وزارت شهرسازی و مسکن می‌گویند که ۶۵۲ شهرک در سراسر کشور وجود دارد که ۳۵۰ شهرک آن در این وزارت ثبت شده و ثبت باقی آنها با در نظرداشت ستندردها ادامه دارد.

شیخ مدارعلی کریمی، معین وزارت شهرسازی در این نشست گفت که 27 پلان شهری برای کابل و دیگر ولایت‌ها انجام شده و 20 پلان مختلف دیگر در برخی ولایت‌ها زیر کار است.

وی افزود که 160 منطقه مختلف به منظور ساخت شهرک‌ها و منازل رهایشی در کابل و ولایت‌ها بررسی شده است.

“به منظور استندردسازی پمپ‌های نفت و گاز، دستورالعمل‌ها و شرایط براساس طرح‌های شهری در سطح کشور ایجاد شده است. به منظور تطبیق دستاوردها و تجارب علمی و فنی، طرح و پلان پروژه شهر جدید کابل مورد ارزیابی قرار گرفته و پلان تفصیلی مطابق با ماسترپلان بررسی گردیده است. “

درعین حال مولوی روح‌الله احمدی سرپرست وزارت شهرسازی، مسکن و امور ساختمانی در گفت‌وگو با رسانه‌ها از دریافت حدود 415 سند و مکتوب مختلف از شکایت‌ها و مشکلات مردم خبر داد.

“بودجه 952 پروژه‌های ساختمانی، بازسازی و املاک غیرمنقول خصوصی و دولتی در سطح کشور تعیین شده است.”

همچنان در این برنامه مسئولان وزارت احیاء و انکشاف دهات نیز کارکردهای یک ساله خود را با رسانه‌ها در میان گذاشتند.

مسئولان این وزارت می‌گویند که 104 پروژه آبرسانی در 26 ولایت کشور که مسئولیت اجرای آنها بر عهده این وزارت بوده، با حمایت مالی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف)، به بهره برداری سپرده شده است که یک میلیون و 447 تن از آب آشامیدنی صحی مستفید شده‌اند.

مفتی سید احمد، معین وزارت احیاء و انکشاف دهات در این نشست گفت که بیش از 500 میلیون افغانی در این پروژه‌ها به مصرف رسیده و برای هزاران تن زمینۀ کار  فراهم شده است.

“کار ساخت کانال‌ها، پل‌ها، سرک‌ها، پل‌های آهنی، دیوارهای حفاظتی و موانع، به ارزش 580 میلیون افغانی در 59 پروژه، از بودجه داخلی در 14 ولایت جریان دارد.”

به‌گفتۀ مسئولان این وزارت، به ارزش 150 میلیون دالر پروژه‌های سرک و آبیاری در 26 ولایت و 68 ولسوالی با همکاری شرکت (یونیپس) جریان دارد.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA