ads

زنان آرایشگر به دیگر زنان خانه نشین پیوستند

سه‌شنبه سوم اسد، آخرین مهلت برای آرایشگاه‌های زنانه تعیین شده بود تا فعالیت‌های شان را متوقف کنند. در این روز زنان آرایشگر با ناامیدی و نگرانی تمام دروازه‌های آرایشگاه‌های شان را بسته و به خانه‌های شان رفتند. درهمین حال مسئولین شاروالی کابل می‌گویند که حدود 3 هزار جواز آرایشگاه در این شهر، سر از سوم اسد لغو شده و دیگر اجازه فعالیت ندارند.

هاجر جعفری
3 اسد 1402
زنان آرایشگر به دیگر زنان خانه نشین پیوستند

شماری از آرایشگران روزسه‌شنبه با نامیدی تمام دروازه‌های آرایشگاه‌های شان را بسته و با مشتریان شان خداحافیظی کردند.

آنان کاروبار شان را منبع عایداتی و امیدی برای زندگی شان بیان کرده و ابراز نگرانی می‌کنند که پس از این چگونه مخارج زندگی را تامین کنند.

مهدیه، یکی از آرایشگران غم و اندوه خود را اینگونه شریک می‌کنند:”تنها نان‌آور خانه بودم، حال خودم و شاگردانم بیکار شدیم. اکنون تنها راهی که مانده، مهاجرت از کشور است، هرچند علاقه‎یی به رفتن از کشور نداشتم. به جز مهاجرت غیر قانونی راه دیگری برایم نمانده است.”

مرسل یکی دیگر از این زنان، می‌گوید:”آرایشگاه را بسته کردیم، چندین دختر اینجا کار می‎کردند و درآمد داشتیم. اکنون همه ما جگرخون شدیم و نگران آینده استیم.”

با این حال مینا سلطانی، رییس اتحادیه آرایشگران می‌گوید که زنان آرایشگر در این روز بدترین اتفاق زندگی شان را تجربه کردند.

او می‎افزاید که زنان و دختران آرایشگر مشکلات اقتصادی شان را از این طریق حل می‌کردند، اما دیگر آنان در بدترین وضعیت اقتصادی قرار خواهند گرفت.

“امروز برای ما سخت‌ترین روز است. خودم هم آرایشگاه را بسته کردم و بیکار ماندم. فقط به امید و انتظار این هستیم که روزی مهلت را برای ما تمدید کند و اجازه دوباره داده شود.”

مسئولان در شاروالی کابل اما می‎گویند که وقت معینه برای توقف فعالیت آرایشگاه‌ها تمام شده و بعد از این به هیچ کسی اجازه فعالیت داده نخواهد شد.

نعمت‎الله بارکزی، سخنگوی شاروالی کابل می‎گوید که تنها در این شهر حدود 3 هزار جواز آرایشگاه‌های زنانه به ثبت رسیده بود که دیگر لغو شده است.

“براساس مکتوب وزارت امر به معروف و نهی از منکر، ما بعد از تاریخ 3 اسد جواز آرایشگاه‎ها را تمدید نمی‎کنم و جوازهای شان لغو است.”

گفتنی است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر حدود یک ماه قبل با فرستادن مکتوبی به شاروالی کابل، دستور توقف فعالیت‌ آرایشگران را صادر کرد. این وزارت دلیل این کار را مربوط به مشکلات اقتصادی مردم و رعایت نشدن مسائل شرعی در آرایشگاه‌ها عنوان کرد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA