ads

کاهش علاقمندان ورزش بزکشی در فاریاب

مسئولان فدراسیون ملی بزکشی در ولایت فاریاب از کاهش علاقه مردم به این ورزش نسبت به سال‌های گذشته سخن می‌زنند. آنان وضعیت بد اقتصادی مردم و عدم توجه حکومت و تاجران ملی به این ورزش را از دلایل کاهش علاقمندان آن می‌دانند.  

آزادبیگ رسولی
4 دلو 1401
کاهش علاقمندان ورزش بزکشی در فاریاب

بزکشی یکی از ورزش‌های سنتی و دیرینه مردم افغانستان، به‌خصوص در شمال کشور می‌باشد که معمولا در روزهای آفتابی فصل زمستان با اشتراک صدها تماشاگر برگزار می‌گردد.

احمدشاه ملنگ، رییس فدراسیون بزکشی فاریاب با انتقاد از عدم توجه حکومت و تاجران ملی می‌گوید، باوجودی که فاریاب عضویت تیم ملی بزکشی را دارد، اما عدم حمایت و کمبود امکانات، باعث شده است که امسال پهلونانان این ولایت نتوانند به مسابقات ملی بزکشی در مرکز اشتراک کنند.

“باوجود درخواست‌های مکرر طی ۱۰ سال گذشته، هنوز  فاریاب با مشکل نبود یک میدان بزکشی استندرد روبرو است. وضعیت اقتصادی مردم هم خراب است، یک اسب روزانه حداقل ۵۰۰ افغانی مصرف دارد. نگهداشتن اسب بسیار مشکل است. حکومت هم آنگونه که به سایر فدراسیون‌ها و بازی‌ها توجه دارد، به بزکشی ندارد.”

با این حال شماری از چاپ‌اندازان بزکشی نیز با انتقاد از از عدم توجه مسئولان حکومتی طی یک دهه گذشته، می‌گویند که آنان از نداشتن یک استدیوم بزکشی رنج می‌برند.

احمد توفیق، یکی از پهلوانان بزکشی ولسوالی المار که از ۱۰ سال به این طرف بزکشی می‌کند، با اشتراک در بازی بزکشی  در شهرمیمنه می‌گوید:”جای بزکشی نداریم. مردم برای تماشا می‌آیند، ولی جایی برای نشستن نیست. از امارت اسلامی می‌خواهیم که برای ما یک استدیوم بسازد وکمی هم به چاپ‌اندازان و اسب داران توجه داشته باشد.”

در عین حال گل احمد، یکی از باشنده‌گان شهرمیمنه که به تماشای این بازی آمده است می‌گوید:”در سال‌های گذشته علاقه مردم به بزکشی زیاد بود، اما اکنون از یک سو اقتصاد مردم ضعیف شده، از سوی دیگر اطراف میدان را مردم خانه ساخته‌اند. به دلیل کوچک بودن میدان بزکشی، بعضی وقت‌ها مردم زیر پای اسبان می‌شوند.”

 بزکشی در سال ۱۳۹۵ رسما در فهرست بازی‌های ملی افغانستان ثبت و دارای فدراسیون ورزشی شد. همه ساله مسابقات لیگ قهرمانی با اشتراک ۲۸ ولایت کشور در کابل برگزار می‌گردد.

این ورزش فرهنگی وعنعنوی در فاریاب از اول میزان آغاز و تا ۱۵ حوت ادامه دارد، اما امسال دیده‌ می‌شود که علاقمندان این ورزش نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA