ads

فصل زمستان و حال روز خانواده‌های فقیر در فاریاب

شماری از خانواده‌های فقیر و بی سرپرست در ولایت فاریاب در فصل زمستان نگران وضعیت اطفال شان استند. برخی از  این خانواده‌ها که سرپرستان شان در اثر جنگ‌ها معیوب و یا ازبین رفته‌اند، سرمای سوزان زمستان زندگی را برای شان تنگ و تاریک کرده است.

آزادبیگ رسولی
20 جدی 1401
فصل زمستان و حال روز خانواده‌های فقیر در فاریاب

خانواده‌های نیازمند از حکومت٬ نهادهای کمک کننده و تاجران می‌خواهند که دست خانوده‌های نیازمند و فقیر را در این روزهای سرد زمستان بگیرند و آنها را تنها نگذارند.

فهیمه، باشنده ولسوالی قیصار و مادر ۶ فرزند است. او شوهرش را ۳ سال قبل از دست داده و سپس به شهرمیمنه مهاجر شده است.

او با کارکردن در خانه‌های مردم روزگاراش را می‌گذراند و دو فرزندش نیز روزانه در کوچه و بازار کاغذ جمع‌آوری می‌کنند.

او می‌افزاید که گاهی از مجبوری دست به گدایی نیز می‌زند تا بتواند شکم فزندان قد و نیم قدش را سیر کند.

“میروم دروازه‌های مردم را می‌زنم، لباس‌های آنان را می‌شویم، روزگارخود را می‌گذرانم. در این زمستان سخت در یک حویلی کرایی زندگی می‌کنم. یک طفلم سخت مریض بود، پول نداشتم که به داکتر ببرم، از پیشم فوت کرد.”

درعین حال ذکیه، یکی دیگر از نیازمندان در این ولایت، می‌گوید که شوهرش به دلیل بیکاری به ایران مهاجر شده است.

“زندگی ما بسیار به سختی می‌گذرد، چیزی برای خوردن نداریم، شوهرم ۱۰ روز قبل به دلیل نبود کار قاچاقی به ایران رفت، تاکنون از او خبری نداریم که رسیده یا خیر.”

با این حال مسئولان در ریاست مهاجرین و عودت کننده گان ولایت فاریاب با تایید مشکلات خانواده‌های نیازمند می‌گویند که هماهنگی با مؤسسات کمک کننده جریان دارد تا به مشکلات خانواده‌های نیازمند رسیدگی شود.

حاجی سیف‌الدین جهادی، رییس مهاجرین و عودت کننده‌گان فاریاب می‌گوید که کمک‌های نقدی٬ غذایی٬ سوخت و البسه زمستانی ازسوی نهادهای کمک کننده در روزهای اخیر توزیع شده و یک نهاد کمک کننده دیگر نیز سروی حدود ۵۶ هزار خانواده نیازمند را در ولایت فاریاب آغاز کرده است.

“وضعیت اقتصادی مردم بسیار خراب است. ما تلاش داریم به کسانی که بی‌سرپرست استند کمک‌های عاجل صورت گیرد. قرار است دفتر ناروی به حدود ۸ هزار خانواده بی سرپرست، برای هر خانواده ۲ صد دالر امریکایی کمک نقدی توزیع کند.”

این در حالیست که خانواده‌های نیازمند در ولایت فاریاب همواره از توزیع ناعادلانه بسته‌های کمکی در این ولایت شکایت داشته و خواهان سروی دقیق و توزیع عادلانه کمک‌ها به نیازمندان می‌باشند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA