ads

تأکید سازمان ملل بر پایان خشونت‌ها علیه زنان در افغانستان

سازمان ملل متحدر در افغانستان (یوناما)، از امارت اسلامی خواسته است تا گام‌های فوری برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و بدتر شدن حقوق آنان بردارد

مسرور تابش
4 قوس 1401
تأکید سازمان ملل بر پایان خشونت‌ها علیه زنان در افغانستان

این خواست هم‌زمان با روز جهانی محو خشونت علیه زنان و آغاز کمپاین 16 روزه‌ی محو خشونت مبتنی بر جنسیت، مطرح شده است.

در اعلامیه‌ی یوناما که امروز (جمعه، 4 قوس) منتشر شده، آمده است که حقوق اساسی زنان افغان باید محافظت شود و گام‌های مشخصی برای ایجاد محیط مناسب آموزش و کار که عاری از هر گونه خشونت باشد، برداشته شود.

یوناما همچنان حمایت از حقوق زنان را عامل اساسی برای دست یافتن به ثبات، رفاه و صلح پایدار در افغانستان عنوان کرده‌است.

روزا اوتنبایوا، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان گفته که آنان مصمم به پایان خشونت‌ها علیه زنان اند و در رأستا تلاش خواهند کرد.

در اعلامیه به نقل از آلیسون داویدیان، نماینده اداره زنان سازمان ملل متحد در افغانستان،آمده است:” هر روز شاهد عادی شدن خشونت علیه زنان و دختران هستیم.”

داویدیان تأکید کرده است که ایجاد فضای عاری از خشونت برای زنان، بدون تدابیر  و ابتکارات، حمایت و مشارکت در تصمیم‌گیری‌های مؤثر بر زندگی آن‌ها، غیرممکن است.

گفته می‌شود که از تابستان سال 2021، خدمات هماهنگ، جامع و با کیفیت برای زنانی که خشونت مبتنی بر جنسیت را متحمل شده اند، به صورت چشم‌گیر افزایش یافته و در عین حال، تقاضا برای این خدمات از هر زمان دیگری بیشتر است.

این در حالی است که زنان از زمان روی کار آمدن امارت اسلامی، از بسیاری از حقوق شان از جمله حق تحصیل، کار، رفتن به مکان‌های تفریحی و باشگاه‌ها محروم شده‌اند و هر روز این محدودیت‌ها بیشتر می‌شود.

اما امارت اسلامی می‌گوید که به حقوق زنان در چارچوب شریعت احترام قائل است و نسبت به گذشته حقوق آنان تأمین شده‌است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA