ads

نگرانی‌ها از افزایش کودکان کارگر در فاریاب

شماری از شهروندان در ولایت فاریاب از افزایش کودکان کارگر ابراز نگرانی کرده و خواهان رسیدگی به مشکلات این کودکان از سوی حکومت و نهادهای امداد رسان بین المللی استند.

آزادبیگ رسولی
2 قوس 1401
نگرانی‌ها از افزایش کودکان کارگر در فاریاب

باشنده‌گان شهر میمنه؛ مرکز ولایت فاریاب می‌گویند که امسال شمار کودکان کارگر در مقایسه به سال‌های گذشته بیشتر به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر کودکان کارگر می‌گویند که از روی مجبوریت به کارهای سخت روی آورده‌اند تا برای خانواده‌های شان عایدی بدست آورند.

در شهر میمنه کودکان فقیر و محرومی دیده می‌شوند که می‌گویند نان آور خانواده‌های شان استند.

وقتی با این کودکان صحبت کنیم به وضوح می‌گویند که کارکردن برای شان سخت است، اما فقر و گرسنگی هم چیز بدی است.

احمد فیروز، کودک ۱۱ ساله که پدرش به ایران مهاجر شده می‌گوید که ۶ سال قبل به دلیل جنگ‌های داخلی و مشکلات اقتصادی از ولسوالی پشتونکوت در شهرمیمنه مهاجر شده است.

او می‌افزاید، باآنکه کارکردن برایش خیلی سخت است، اما از بام تا شام در سرک‌های شهر کراچی‌رانی می‌کند تا مخارج خانواده خود را تامین کند.

هرچند فیروز به تعلیم علاقه دارد اما می‌گوید که تاکنون نتوانسته خود را شامل مکتب کند:” من ۱۱ ساله استم، کراچی‌رانی می‌کنم. روزانه از ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی کار می‌کن. تاحال به مکتب نرفته‌ام، اگر زمینه فراهم شود می‌خواهم درس بخوانم، چون خیلی علاقه دارم که داکتر و یا معلم شوم.”

وی از حکومت و نهادهای خیریه بین‌المللی می‌خواهد که به وضعیت زندگی او توجه نموده و زمینۀ کار و آموزش را برایش فراهم کنند.

در عین حال سید صبور ۱۵ ساله یکی دیگر از کودکان کاگر در شهرمیمنه، می‌گوید که تنها آرزویش، رفتن به مکتب و آموختن علم است، اما شرایط ناگوار اقتصادی دامنگیر او و خانواده‌اش شده است، از این رو وی از این نعمت محروم شده است.

“فقیر استیم، اگر مکتب بخوانیم روزگار گذرانده نمی‌شود. کار می‌کنیم تا روزانه پول ۱۰ یا ۱۵ نان را پیدا کنیم. ما هم می‌خواهیم که درس بخوانیم، ملا یا معلم شویم، اما چگونه؟”

این درحالی است که شماری از باشنده‌گان شهرمیمنه از افزایش شمار کودکان کارگر در این ولایت ابراز نگرانی نموده و می‌گویند که فقر، بیکاری و جنگ‌ها باعث افزایش کودکان کارگر شده است.

فیروز غفوری، یکی از فعالین مدنی فاریاب محرومیت کودکان از آموزش را برای آینده کشور خطرناک عنوان کرده و می‌گوید:”اگر دولت و سازمان‌های بین‌المللی در تامین امنیت و ایجاد زمینۀ آموزش و مشاغل سالم برای کودکان توجه نکند، احتمال می‌رود که تعداد این کودکان شکار گروه‌های مافیایی شده و حتی به اعتیاد رو بیاورند.”

براساس گزارش‌ها، با حاکمیت امارت اسلامی در افغانستان، فقر و گرسنگی در کشور افزایش یافته است.

نهادهای حقوق‌ بشری نیز همواره از وضعیت کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که شمار زیادی از کودکان افغان در معرض تهدیدات جسمی و روانی قرار دارند.

بربنیاد گزارش یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، به تعداد ۱۳ میلیون کودک در افغانستان در معرض گرسنگی قرار دارند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA