ads

توقف طولانی روند توزیع پاسپورت شهروندان را با مشکلات روبرو کرده است

شماری از متقاضیان پاسپورت از متوقف ماندن طولانی روند توزیع پاسپورت شکایت دارند.  آنان می‎گویند که ماه‎ها قبل برای دریافت پاسپورت درخواست داده‌اند، اما تاحال موفق به در یافت آن نشده‌اند.

سونا یوسفی
2 قوس 1401
توقف طولانی روند توزیع پاسپورت شهروندان را با مشکلات روبرو کرده است
صفحات اجتماعی

درخواست کننده‎گان پاسپورت از حکومت می‎خواهند که برای ازسرگیری روند توزیع پاسپورت بشتابند و بیشتر از این مردم را در انتظار نگذارند.

با این حال نورالله پتمن، سخنگوی ریاست عمومی پاسپورت می‌گوید که تاکنون کار ترمیم وسایل تخنیکی این ریاست تمام نشده و تلاش‌ها برای از سرگیری روند توزیع پاسپورت جریان دارد.

شماری از شهروندان که به خاطر توقف طولانی روند توزیع پاسپورت از تحصیل، تجارت و یا تداوی مریضان شان بازمانده‌اند، خواستار هرچه عاجلتر از سرگیری آن می‌باشند.

‎ واثق‌الله، یکی از باشنده‎گان ولایت تخار که می‌خواهد در بورسیه‌های خارج از کشور ثبت‌نام کند، می‌گوید، به دلیل اینکه پاسپورت ندارد، بار ها درخواست او از سوی مراکز مربوطه رد شده است.

“می‌خواهم شامل بورسیه‌ تحصیلی شوم، تقریبا دوماه قبل درخواست پاسپورت دادم. تمام پروسه را تکمیل کردم، اما نمی‎دانم مشکل در کجا است که پاسپورت‌های ما توزیع نمی‎شود.”

درعین حال سلیمان، باشنده مزارشریف می‌گوید که به خاطر گرفتن پاسپورت برای خود و اعضای خانوادۀ خود، پول‌های زیادی را در رفت و آمد به کابل، مصرف کرده، اما تاکنون برای هیچ یکی از اعضای خانواده او پاسپورت داده نشده است.

“چرا من هر روز سرگردان به ریاست پاسپورت مراجعه کنم؟ من ماه‎ها است که منتظر استم تا پاسپورت خود را دریافت کنم. ما مشکلات اقتصادی، تحصیلی و مریضی داریم که باید خارج از کشور برویم.”

همچنان عزیز، باشندۀ کابل می‎گوید که بارها به دروازه ریاست‌ پاسپورت مراجعه کرده است، اما تاکنون دلیل مشخص و قناعت بخشی برای متوقف ماندن روند توزیع پاسپورت دریافت نکرده است.

“مدت‌ها است که دنبال دریافت پاسپورت استم، اما وقتی مراجعه می‌کنم یکبار می‌گویند که وسایل تخنیکی خراب است و بار دیگر دلایل دیگر می‌آورند، اما در مجموع روند توزیع خیلی ضعیف پیش‌ می‌رود.”

او می‌گویدکه پس از توقف روند توزیع پاسپورت در ولایت‌ها، سرعت کاری اداره پاسپورت در کابل هم کمتر شد.

با این حال نورالله پتمن، سخنگوی ریاست عمومی پاسپورت می‌گوید که حکومت تلاش دارد با مجهز ساختن تجهیزات این اداره، روند توزیع پاسپورت را هرچه سریعتر آغاز کند.

او همچنان می‎افزاید که به تعداد 3 میلیون جلد پاسپورت چاپ شده است، اما تاکنون به کشور نرسیده است.

“در این رابطه تلاش‌ها جریان دارد تا مشکلات تخنیکی حل شود و روند توزیع از سر گرفته شود. با رسیدن پاسپورت‌های جدید، توزیع آن برای شهروندان آغاز می‌شود.”

این درحالی است که توقف روند توزیع پاسپورت از ماه‌ها بدینسو شهروندان را به مشکلات زیادی روبرو کرده است و متقاضیان پاسپورت همواره از حکومت ‌خواسته‌اندکه در این راستا توجه جدی داشته باشد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA