ads

بی‌رونق شدن بازار محصولات قالین بلخ

برخی از فروشنده‌گان قالین در ولایت بلخ از نبود بازار فروش برای تولیدات شان ابراز نگرانی می‌کنند.

عبداللطیف سهاک
2 قوس 1401
بی‌رونق شدن بازار محصولات قالین بلخ

آنان می‌گویند، در حالی‌که تولیدات قالین در یک سال گذشته افزایش یافته، اما برای فروش آن در داخل و خارج از کشور بازاریابی نشده است.

این درحالی است که براساس معلومات مقام‌های محلی، در یک سال گذشته تولیدات قالین ۲۵ درصد افزایش یافته است.

قالین‌ یکی از مهم‌ترین اجناس تجارتی افغانستان است که از شهرت جهانی برخوردار می‌باشد، اما این روزها تولیدکننده‌گان و فروشنده‌گان قالین، همچون گذشته از رونق بازار این صنعت راضی نیستند.

محمد انور رحیمی، مسوول اتحادیه قالین بافان شمال باآنکه می‌گوید که در یک سال گذشته 20 تا 25 فیصد تولیدات قالین افزایش یافته است، از بازار فروش آن رضایت ندارد.

“تولید قالین در افغانستان تقریبا از زمانی که امارت اسلامی رویکار آمده است، درحدود ۲۵ فیصد افزایش یافته است.”

هرچند در شمال کشور بسیاری از مردم به شغل قالین‌بافی مصروف استند، اما مسوولان اتحادیه قالین‌بافان شمال، می‌گویند که بخشی از قالین‌های افغانستان به‌گونهء قاچاق به کشورهای همسایه انتقال داده شده و بعد به نام همان کشورها به بازار های جهانی عرضه می‌شود.

صیف‌الله سادات، یکی از قالین فروشان شهر مزارشریف می‌گوید:”کوشش کنیم که صنعت دست‌بافت خود و حاصل زحمات کارگران خود را با شیوه‌های درست آن به دنیا عرضه کنیم.

درعین حال صنعت‌الله یکی دیگر از قالین فروشان می‌گوید:”مواد خام باید ارزان شود و از صنعت‌کاران هم حمایت صورت گیرد.”

در همین حال مسوولان در ریاست صنعت و تجارت بلخ، می‌گویند که بزودی یک نمایشگاه دایمی قالین را برگزار خواهند کرد تا از این طریق برای محصولات قالین بازاریابی شود.

 مولوی نصیر احمد نیازی، معاون مالی واداری ریاست صنعت و تجارت بلخ در مورد این نمایشگاه دایمی چنین توضیحات می‌دهد:”ما باید یک مارکت داشته باشیم که نمایشگاه دایمی برای قالین باشد. این کار را آغاز نمودیم و کارش 70 فیصد پیش رفته است. محل ایجاد این نمایشگاه دایمی را انتخاب نمودیم و تلاش اداره ما با اتحادیه قالین‌بافان جریان دارد.”

گفتنی است که قالین‌های دست بافت شمال کشور که از شهرت خاص برخوردار است و با رنگ‌ها و سبک‌های مختلف تولید می‌شود، در گذشته مشتریان زیادی در بازار های جهانی داشت، اما امسال صنعت‌کاران از نبود بازار برای تولیدات شان شکایت دارند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA