ads

افزایش بی پیشینهء لیلامی فروشی در شهر میمنه

پس از تحولات اخیر و افزایش دامنۀ فقر و بیکاری در کشور، شمار فروشنده گان اشیا و اجناس لیلامی در فاریاب افزایش یافته است.

آزادبیگ رسولی
1 قوس 1401
افزایش بی پیشینهء لیلامی فروشی در شهر میمنه

اجناس لیلامی، معمولا با نزدیک شدن به فصل زمستان خریداران بیشتر پیدا می‌کند، اما شماری از باشنده‌گان شهر میمنه؛ مرکز فاریاب می‌گویند که امسال به دلیل افزایش فقر و بیکاری مردم توان خرید اجناس لیلامی را نیز ندارند.

وقتی به اطراف پارک شاروالی در شهر میمنه بگردیم، با انبوهی از اجناس لیلامی و انواع لباس‌های کهنه بر می‌خوریم که از کشورهای دیگر وارد می‌شوند.

شمار زیادی از افراد از اثر فقر و بیکاری به لیلامی فروشی رو آورد‌ه‌ و تلاش دارند تا لقمه نانی برای خود و خانواده‌های شان تهیه کنند.

محمد شریف، یکی از فروشنده‌گان اجناس لیلامی در شهر میمنه با انتقاد از گسترش دامنۀ فقر و بیکاری درکشور می‌گوید:”امسال اقتصاد مردم خراب است. مردم حتی توان خرید لیلامی را هم ندارند. کار و بار نیست، مردم توان خرید چیزی را ندارند.”

به گفتۀ وی، افزایش فقر و بیکاری سبب شده است تا شمار زیادی از جوانان به کشورهای ایران٬ پاکستان و ترکیه، مهاجر شوند و شماری هم به کارهای شاقه رو بیاورند.

قدرت‌الله، یکی دیگر از لیلامی فروشان در شهرمیمنه با ابراز نگرانی از شرایط ناگوار اقتصادی می‌گوید که از یکسو جنگ‌های داخلی سبب فقر و آوارگی مردم شده و از سوی دیگر قیمت مواد مورد ضرورت مردم در بازار افزایش یافته است.

به گفته او، در سال‌های گذشته شمار لیلامی فروشان در شهر میمنه کم‌تر از امسال بود:”کار و بار نیست، مردم همه به لیلامی فروشی رو آورده‌اند. مقداری از اجناس لیلامی را می‌گیرند تا با فروختن آن ۱۰۰ یا ۲۰۰ افغانی پیدا کرده و خرچ خود و خانواده خود کنند، ولی خریدار کم است.”

در همین‌حال عزیزالله، یکی از باشنده گان شهرمیمنه می‌گوید که به دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌تواند لباس‌های جدید بخرد و مجبور است که لباس‌های زمستانی خود و فرزندان خود را از لیلامی فروشی تهیه کند، اما خرید لیلامی نیز برای او سنگینی می‌کند.

او همچنان از دولت و تاجران ملی می‌خواهد که با فعال ساختن فابریکه‌ها و استخراج معادن زمینۀ کار را برای مردم در کشور فراهم سازند.

“به دلیل فقر و بیچارگی آمدیم که لیلامی بخریم. قبلا کار و باری داشتم، اما فعلا بیکار هستم و توان خرید لباس‌های نو را ندارم. به لیلامی فروشی آمده‌ام چون اجناس کمی ارزانتر است.”

با تلاش‌های مکرر نتوانستیم نظر مسئولان ریاست کار و اموراجتماعی فاریاب را در این مورد بگیریم، اما مقامات امارت اسلامی همواره از ایجاد زمینه‌های اشتغال در کشور و فعال ساختن معادن و کارخانه‌ها سخن گفته‌اند.

در سال‌های اخیر بازار اجناس لیلامی از چشم بسیاری از مردم افتاده بود و بیشتر مردم از اجناس جدید استفاده می‌کردند، اما پس از رویکار آمدن امارت اسلامی و افزایش میزان فقر و بیکاری در کشور، بسیاری از خانواده‌ها به استفاده از اجناس کهنه و دست دوم رو آورده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA