ads

نگرانی از صادر نشدن محصولات زعفران در هفتمین جشنواره‌ زعفران در هرات

از هفتمین جشنواره گل زعفران روز چهارشنبه (25 عقرب) درهرات درحالی تجلیل به عمل آمد که شماری از تاجران امسال نگرانی دارند که دروازه‌های صادرات بسته بماند.

سونا یوسفی
25 عقرب 1401
نگرانی از صادر نشدن محصولات زعفران در هفتمین جشنواره‌ زعفران در هرات

شماری از زعفران‌کاران تولیدات و قیمت زعفران را در سال جاری خوب دانسته و می‌گویند که امارت اسلامی برای صادرات این محصولات باید دهلیزهای هوایی را باز کند.

رویدار رحمانی، یکی از زنان تجارت پیشه هرچند از وضعیت کار زعفران رضایت دارد، اما می‌گوید که در زمینه فروش محصولات این گیاه نیاز به بازاریابی بیشتر می‌باشد.

“نمایشگاه بهترین راهی برای بازاریابی است که تاجران می‌توانند از طریق آن برای محصولات شان بازاریابی کنند. برعلاوه از طریق نمایشگاه‌ها تاجران از یکدیگر شناخت حاصل کرده و باهم ارتباط برقرار می‌کنند.”

درعین حال شریفه محمدی، یکی دیگر از زنان زعفران‌کار می‌گوید که در سال جاری زعفران تولیدات زعفران افزایش خواهد یافت.

“امسال خود زعفران افزایش یافته و تولیدات آن نیز افزایش پیدا کرده، ما خوشحالیم و امیدواریم که مسئولان در این بخش توجه جدی داشته باشند.”

شماری از تاجران نیز خوشبین به افزایش محصولات زعفران استند، اما آنان در زمینۀ صادر شدن این محصولات ابراز نگرانی می‌کنند.

ارباب عبدالرازق، رئیس یکی از شرکت‌ها می‌گوید که در سال جاری تولید و کیفیت زعفران خیلی بهتر است:”در راستای صادرات تمام دروازه‌ها بسته است. برای صادر کردن تولیدات زعفران نیاز به برقراری ارتباط مستقیم با کشورهای خارجی است. امیدواریم که توجه دولت را در این زمینۀ داشته باشیم.”

از سویی هم برخی از مسئولان اتحادیه زعفران کاران کشور برعلاوه اینکه از بهتر شدن کیفیت محصولات زعفران در سال جاری سخن می‌زنند، می‌گویند که در تلاش پیدا کردن راه‌هایی برای صادر شدن این محصولات استند.

بشیر احمد رشیدی، رئیس اتحادیۀ زعفران‌کاران کشور می‌گوید که قرار است تا باز شدن دهلیز هوایی، شرکت هوایی کام‌ایر در رابطه به صادر کردن محصولات زعفران با تاجران کمک کند.

“خواست ما از مسئولان امارت اسلامی این است که در زمینۀ صادر کردن محصولات زعفران با شرکت‌های زعفران‌کار همکاری کنند تا ما بتوانیم محصولات مان را به کشورهای متقاضی بفرستیم.”

با این حال مسئولان در ریاست زراعت هرات می‌گویند که در سال جاری بیش از هفت هزار هکتار زمین زعفران کاشته شده است و قیمت محصولات آن در بازار از یک لک تا یک لک و ده هزار افغانی می‌باشد.

بشیر احمد احمدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات می‌گوید:”درگذشته شش هزار هکتار زمین زعفران کاشته شده بود، اما در سال جاری این میزان افزایش یافته و ما هم پیش‌بینی می‌کنیم که در سال جاری حدود ۲۰ تُن زعفران برداشت شود.”

به گفتهء این مسئولان، در سال جاری برآورد شده است که حدود بیست تُن زعفران تنها از ولایت هرات جمع آوری شود که نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش محصولات زعفران را نشان می‌دهد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA