ads

رکود صنعت چرمگری در فاریاب

شماری از صنعت‌کاران تولید چرم در فاریاب می‌گویند که صنعت چرمگری از پیشه‌های دیرینه مردم این ولایت است، اما آنان از ادامه این صنعت قدیمی نگرانی دارند.

آزادبیگ رسولی
25 عقرب 1401
رکود صنعت چرمگری در فاریاب

آنان می‌گویند که در گذشته بسیاری از باشنده‌گان این ولایت از تولیدات چرمی مانند؛ کفش٬ چپلی٬ کمربند و دیگر لوازم چرمی استفاده می‌کردند، اما اکنون این صنعت در حالت رکود قرار دارد.

نظرمحمد که به گفتهء خودش بیش از 30 سال است در یکی از کارخانه‌ها مصروف چرمگری است،  نگرانی اش را از رکود بازار و سقوط این صنعت ابراز می‌کند.

“کارخانه‌ها سقوط کرده، شاید ۵ کارخانه مانده باشد، کارگرهم نیست. در این کارخانه ۳۰  تا ۴۰ نفر کار می‌کردند، اما اکنون ۵ تا ۶ نفر بیشتر نیستند. اکثر کارگران رفتند و جوالی‌گری می‌کنند و شماری هم به ایران رفتند.”

وی وارد شدن محصولات خارجی به بازار افغانستان را عامل رکود کار چرمگری خوانده و می‌افزاید که از حدود ۱۰۰ کارخانه تولید چرم که در گذشته در فاریاب فعالیت داشت، رفته رفته تنها ۵ کارخانه باقی مانده است.

درعین حال حاجی میراحمد، یکی دیگر از چرمگران که به دلیل رکود بازار این صنعت دست از این صنعت برداشته، می‌گوید که چرمی که در داخل تولید می‌شد، به مراتب از چرم‌های خارجی باکیفیت‌تر بود، اما با وارد شدن تولیدات کشورهای دیگر از جمله چین و پاکستان، کارخانه‌های چرمگری در داخل کشور با سقوط مواجه شد.

او تاکید دارد که اگر حکومت و تاجران ملی به این صنعت توجه نکند، به مرور زمان این صنعت بکلی از بین خواهد رفت.

“به این صنعت نه حکومت و نه تاجران، هیچ نوع توجه نکردند. باید مسئولان حکومتی و تاجران ملی از وضعیت کارخانه‌های چرمگری باخبر شوند. چرمگر است، صنعت‌گران نامدار استند، اما یک توجه خاص وجود ندارد.”

با این حال شماری از فروشنده‌گان چرم در شهرمیمنه نیز با تایید رکود بازار این صنعت می‌گویند که این صنعت قدیمی به دلیل وارد شدن تولیدات خارجی در بازارهای کشور و عدم توجه حکومت‌ها و عدم سرمایه‌گذاری تاجران ملی، با سقوط مواجه شده است.

به باور آنان ازدیاد چرم‌، پلاستیک، تکه و پارچۀ خارجی در بازار، بر بازار چرم خالص و طبیعی کشور تاثیر منفی گذاشته است.

اما مسئولان اداره صنعت و تجارت فاریاب در مورد وضعیت چرمگری در این ولایت اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.  آنان می‌افزایند که هیچ کارخانه‌ چرمگری در این اداره به ثبت نرسیده  است.

به گفتهء چرمگران فاریاب این صنعت باآنکه بیش از ۳ صد سال قدامت تاریخی دارد، اما از اثر عدم توجه حکومت‌ها و تاجران ملی، طی ۳ دهه گذشته از رونق باز مانده و جای آن را تولیدات پلاستیکی خارجی گرفته است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA