ads

اول‌نمره عمومی کانکور خواستار بازگشایی مکاتب شد

سلیمان رابین، به عنوان اول‌نمره کانکور امسال از امارت اسلامی می‌خواهد که دروازه‌های مکاتب به روی تمامی دختران را باز کند.

مرجان وفا
14 عقرب 1401
اول‌نمره عمومی کانکور خواستار بازگشایی مکاتب شد

نتایج کانکور سراسری در افغانستان امروز از سوی مسئولان اداره ملی امتحانات وزارت تحصیلات عالی اعلام گردید.
در امتحان کانکور امسال سلیمان رابین، فارغ التحصیل لیسه سلطان غیاث‌الدین غوری ولایت هرات، با کسب ۳۵۵.۴۲۰۴ نمره، مقام اول را کسب کرده است.
سلیمان رابین، اول نمره کانکور سال 1401 خورشیدی از اینکه توانسته این مقام را کسب کند، بسیار خوشحال است. او اما از امارت اسلامی می‌خواهد که زمینۀ آموزش را برای دختران برابر با پسران فراهم سازد.
“خیلی خوشحالم که توانستم مقام اول را کسب کنم. من مربوط به یک خانوادهء متوسط استم. دو برادر و یک خواهرم رشتۀ طب می‌خوانند. خواست من از حکومت این است، همانگونه که برای پسران فرصت‌های تحصیلی فراهم می‌شود، برای دختران نیز فراهم شود.”
با این همه بعد از نشر نتایج کانکور نام دختران تا شماره دهم در درجه بندی دیده نمی‌شود.
عاطفه قربانی، یکی از اشتراک‌کننده‌های کانکور می‌گوید که ۳۱۳ نمره گرفته و از این مسأله رنج می‌برد که چرا دختران نتوانسته‌اند در درجه بندی تا شماره دهم شامل شوند.
“فکر می‌کنم پس از تحولات در کشور، اکثر دختران بشمول خودم انگیزه‌های خود را از دست داده‌ایم. امیدوارم در سال‌های بعدی دختران در درجه‌ها عالی قرار گیرند.”
از سوی دیگر شماری از فعالان زن نیز تایید می‌کنند که پس از تحولات سیاسی در کشور و بسته ماندن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم، بسیاری از دختران انگیزه‌ درس خواندن را از دست دادند.
پروین توفان، یکی از فعالان زن می‌گوید:”بسیاری از دختران به این فکز شدند که اگر درس بخوانند ممکن است که کار برای شان میسر نشود. شماری از دختران حتی امید و انگیزۀ اشتراک در امتحان کانکور را نداشتند.”
با این حال مسئولان ریاست معارف هرات می‌گویند که این ریاست از استعدادها حمایت می‌کند.
محمد اسماعیل مجیدی، مدیر عمومی تحصیلات اساسی ریاست معارف هرات گفت:”در سال جاری حدود ۶ هزار و ۸۷۸ نفر از هرات در امتحان کانکور اشتراک کرده بودند. ازین میان حدود ۲۷۴۴ تن پسر و ۴۱۳۴ تن آنان دختران بودند.”
به گفتۀ فعالان زن در سال جاری آمار اشتراک کننده‌گان نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و دختران نیز در سال جاری نمرات چندانی کسب نکرده اند.
گفتنی است که در امتحان کانکور قبلی یک دختر با نام شمسیه اول نمره کانکور شناخته شده بود.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA