ads

کاهش حاصلات پنبه به دلیل آفت طبیعی در بلخ

شماری از دهقانان در ولایت بلخ می‌گویند، امسال در این ولایت به دلیل آفت طبیعی حاصلات پنبه کاهش یافته است. مسئولان در اداره زراعت و مالداری ولایت بلخ با تایید گفته‌های دهقانان، بارندگی‌های غیر موسمی امسال را دلیل کاهش حاصلات پنبه می‌خوانند.

عبداللطیف سهاک
11 میزان 1401
کاهش حاصلات پنبه به دلیل آفت طبیعی در بلخ

اما آفت طبیعی در مزارع پنبه دهقانان را در ولسوالی‌های دولت آباد، بلخ، چهاربولک و چمتال ولایت بلخ سخت متضرر کرده است. به گفتهء دهقانان حاصلات پنبه امسال  درحدی کاهش یافته که نمی‌تواند مصارف کشت آن را جبران کند.

الله‌محمد، یکی از دهقانان ولسوالی چمتال ولایت بلخ می‌گوید که سال‌های گذشته از یک جریب زمین 64 سیر پنبه حاصل می‌گرفت، اما امسال تمام حاصلاتش به هشت سیر رسیده است:”امسال حاصلات نسبت به هر سال دیگر بسیار کم است. در سال‌های دیگر  هر جریب زمین چهار بخار پنبه می‌کرد، اما  امسال هشت سیر شده است. تنها خیشاوه یک جریب زمین چهل هزار افغانی مصرف دارد.”

دهقانان در ولایت بلخ از امارت اسلامی خواهان حمایت از کاشت پنبه بوده و می‌گویند، در صورتی‌که با آنان در این زمینه کمک صورت نگیرد، برای سال آینده امکانات مالی در دست ندارند که پنبه بکارند.

مراد خان یکی از دهقانان بلخ می‌گوید:”بالای یک جریب زمین 30 الی 40 هزار افغانی به مصرف رسیده، اما از حاصلات پنبه 10 هزار افغانی هم به دست نمی‌آید.”

در عین حال محمد عنان یکی دیگر از دققانان می‌گوید :” 20 جریب زمین را پنبه کاشتم و دولک افغانی را به مصرف رساندم، اما حال ده هزار افغانی را هم خریدار نداریم.”

در همین حال مسئولان ریاست زراعت و مالداری ولایت بلخ با تایید سخنان دهقانان می‌گویند که بارندگی‌های غیر موسمی امسال باعث شد که مزارع پنبه را آفت بزند.

مولوی شمس‌الدین خالد، رئیس زراعت بلخ می‌گوید:”امسال حاصلات پنبه به دلیل آفات طبیعی کم شده است، ما در جریان هستیم.”

بر اساس معلومات مسئولان در سال‌های گذشته نزدیک به 30 هزار هکتار زمین در این ولایت پنبه کشت می‌شد و محصولات آن هم برای دهقانان ولایت بلخ درآمد خوبی داشت.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA