ads

تاکید مسئولان امارت اسلامی به حفاظت صنعت شیشه‌سازی در هرات

 صنعت شیشه‌سازی در هرات پس از مدتی توقف این بار به حمایت ریاست اطلاعات و فرهنگ فعالیت‌اش را آغاز کرد.

مرجان وفا
10 میزان 1401
تاکید مسئولان امارت اسلامی به حفاظت صنعت شیشه‌سازی در هرات

مولانا نعیم الحق حقانی رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات (شنبه ۹ میزان) گفت که به منظور حفظ و‌تقویت صنعت شیشه‌سازی کارگاه شیشه‌سازی مورد حمایت دولت کنونی قرار گرفته  است.

“صنعت شیشه‌سازی ریشه در تاریخ و فرهنگ این سرزمین دارد و باید برای حفظ آن تلاش صورت گیرد. اداره اطلاعات و فرهنگ به منظور حمایت از این صنعت درخشان و تاریخی، آنرا در چوکات دولت قرار داده و حفاظت می‌کند.”

با این هم، مسئولان انجمن شیشه‌سازان در هرات می‌گویند؛ اگر به این صنعت توجه نشود، دوباره به رکود مواجه خواهد شد.

عبدالقیوم وزیری، رئیس انجمن حامیان میراث‌های فرهنگی هرات این صنعت را جزء ارزش‌های فرهنگی شمرده و تاکید دارد که باید برای حفاظت از این صنعت و دیگر صنایع روبه رکود، توجه صورت گیرد.

“شیشه‌سازی یکی از میراث‌های فرهنگی است که باید توجه زیادی به آن صورت گیرد. خواهش من از تمامی شهروندان این است که از این صنعت حمایت کنند.”

از سوی دیگر پیشه‌وران این صنعت نیز از رکود آن نگرانی دارند.

خلیفه غلام سخی، استاد هنر شیشه‌سازی نگرانی‌اش را از رکود این صنعت چنین بیان می‌کند:”با آغاز دوبارۀ فعالیت این صنعت تلاش می‌کنیم که آن‌ را زنده نگه‌داریم. ما در این جا به حرارت حدود هزار درجه، گیلاس و انواع ظروف ترئینی و اشیای تزئینی را می‌سازیم.”

به گفتهء مسئولان اطلاعات و فرهنگ هرات، این هنر بیش از ۶ صد سال قدامت دارد که از چندین کارگاه تولید شیشه اکنون تنها دو کارگاه فغال در هرات باقی مانده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA