ads

امارت اسلامی خواهان حضور در نشست شورای امنیت سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است هفتۀ آینده نشستی را با محوریت بحث در مورد افغانستان برگزار کند. ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی می‎گوید که در این نشست باید از حکومت کنونی افغانستان دعوت شده و نظریات امارت اسلامی شنیده شود.

سونا یوسفی
31 سنبله 1401
امارت اسلامی خواهان حضور در نشست شورای امنیت سازمان ملل
عکس از شبکه‌های اجتماعی

اما تاکنون معلوم نیست که آیا در این نشست نماینده‌ای از افغانستان دعوت می‎شود یا خیر!

وزارت امور خارجه از گفت‌وگو میان امیرخان متقی و سرپرست دفتر هیأت نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در مورد این نشست، خبرداده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه در توییتر خود نوشته است که سرپرست این وزارت، در دیدار با مارکس پوتزل، نقش یوناما را در تعامل سازنده بین امارت اسلامی و جامعه جهانی مهم شمرده است.

به گفتهء او متقی از تامین امنیت نماینده‌گی‌های دیپلوماتیک به‌شمول سازمان ملل اطمینان داده است.

در همین حال، شماری از کارشناسان سیاسی می‎گویند که شورای امنیت سازمان ملل تاکنون چندین جلسه را با محوریت بحث در مورد افغانستان برگزار کرده است.

به گفتهء آنان نتایج این نشست‌ها حداقل در داخل افغانستان تاکنون آنچنان محسوس نبوده است.

غلام یحیی چاووش، یکی از کارشناسان سیاسی می‎گوید که کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، نظر واحد ندارند. اگر نظریات آنان هماهنگ باشد، تاثیر گذاری این‌گونه نشست‌ها برشرایط کنونی افغانستان موثرتر خواهد بود.

“در این نشست ممکن است روی مسایلی چون؛ حکومت همه شمول، حقوق بشر، امنیت، تعلیم و تربیه دختران و بحران اقتصادی جاری در کشور، بحث و گفت‌وگو صورت گیرد.»

در عین حال مقصود حسن‎زاده، یکی دیگر از کارشناسان سیاسی می‎گوید که امکان دارد، در این نشست بیشتر روی بازگشایی مکتب‎های دختران گفت‎وگو شود:«سه موضوع مهم است؛ مسألۀ اقتصاد، امنیت و مکتب‌های دختران و شاید هم در مورد به رسیمت شناختن امارت اسلامی نیز در این نشست بحث شود.»

اما تاکنون واضع نیست که در این نشست از امارت اسلامی برای اشتراک دعوت می‎شود یا خیر؟

با این حال، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی نشست‎های بین‎المللی را مهم می‎خواند، اما می‎گوید:

«ما خواهان این هستیم که به مردم افغانستان ارزش داده شود و در نشست‌های بین‎المللی خواسته شده و نظریات شان شنیده شود تا همکاری با مردم افغانستان صورت گیرد.»

این درحالی است که در بسیاری از نشست‌هایی که در بیرون از کشور برگزار شده، نماینده امارت اسلامی در آن حضور نداشته است. تازه‌ترین مورد آن هم نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است که در نیویارک جریان دارد، اما هیچ نماینده‌ای از سوی حکومت افغانستان در آن حضور ندارد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA