ads

یک عتیقه فروش ۳۷۵ قلم اشیای‌ باستانی را به موزیم ملی هرات اهدا کرد

یک شخصِ عتیقه فروش طی نشستی‌ در ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات، ۳۷۵ قلم از اشیای باستانی را به این اداره هدیه کرد.

مرجان وفا
30 سنبله 1401
یک عتیقه فروش ۳۷۵ قلم اشیای‌ باستانی را به موزیم ملی هرات اهدا کرد

حاجی محمد عمر رئیس صنف عتیقه فروشان، در جریان سپردن این اشیای باستانی به مسئولان اطلاعات و فرهنگ گفت که این اشیای باستانی بیشتر مربوط به دوره‌های تیموریان و غوریان می‌باشند:

“من این آثار را کم-کم از مردم خریده و تا این اندازه جمع‎آوری کردم. اکنون این آثار را آورده و به اطلاعات و فرهنگ تحویل دادم. این آثار سفالی، سنگی و همچنان برنزی می‌باشند.”

مسئولان موزیم ملی هرات نیز تایید می‌کنند که این اشیای باستانی از جمله آثار باستانی بوده و می‌توانند در موزیم ملی نگهداری شوند.

عبدالجبار نورزی، مدیر موزیم ملی هرات از شهروندان هرات خواست تا تمامی اشیای عتیقه را که در خانه‌های شان نگهداری می‌کنند، به موزیم اهدا کنند:

“از حدود ۳۰۰۰ قلم آثار باستانی در موزیم ملی، اکنون تنها حدود ۴۷۳ اثر به نمایش گذاشته شده است. ما تصمیم داریم که به همکاری اطلاعات و فرهنگ هرات، یک جای و مکان مناسبی را برای این آثار اختصاص دهیم تا بهتر نگهداری شوند.”

با این حال، مسئولان اطلاعات و فرهنگ هرات ضمن حمایت از آثار باستانی، به شهروندان نیز توصیه می‌کنند که در حفظ و‌ نگهداری این آثار بکوشند.

فرید احمد ایوبی، سخنگوی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات از تمامی شهروندان خواست که اگر اثار باستانی را نزد خود دارند، به موزیم ملی هرات تحویل دهند.

او افزود:”ما در تلاش هستیم که یک محیط جداگانه برای موزیم ملی بسازیم تا آثار باستانی در یک جای امن نگهداری شوند.”

شهروندان هرات از اقدام سپردن اشیای باستانی به موزیم ملی ابراز خرسندی می کنند و می گویند که با موزیم ملی همکاری خواهند کرد.

احمد، یکی از شهروندان این ولایت ضمن تاکید بر حفاظت از آثار باستانی می‌گوید:”من از تمامی شهروندان خواهش‌مندم، هر کسی که در خانه‌ء خود آثار عتیقه‌ای داشته باشد، آنرا به موزیم ملی اهدا کند.”

به گفتهء مسئولان موزیم ملی هرات، این موزیم با سابقۀ ۹۸ ساله دارای حدود ۳ هزار آثار باستانی است که از این جمله حدود ۴۷۳ اثر آن به نمایش گذاشته شده است.

این مسئولان می‌گویند که قدیمی‌ترین آثاری که در موزیم ملی هرات نگهداری می‌شود مربوط به دوران قبل از اسلام می‌باشند و حدود شش هزار سال قدامت تاریخی دارند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA