ads

نزاع باشنده‌گان محلی با مهاجران عودت شده در خواجه بهاوالدین تخار

به دنبال بالاگرفتن نزاع میان باشنده‎گان سه قریه در ولسوالی خواجه  بهاوالدین تخار و مهاجرین عودت کننده از پاکستان، مسئولان محلی ولایت تخار به محل رفته و فیصله کردند که قضیه باید در نهادهای عدلی و قضایی حل گردد.

عتیق‌الله رحیمی
30 سنبله 1401
نزاع باشنده‌گان محلی با مهاجران عودت شده در خواجه بهاوالدین تخار

این نزاع بالای مالکیت دو هزار و 200 جریب زمین و 600 خانه مسکونی بالاکشیده بود که هریکی از طرفین ادعای مالکیت آن را دارند.

قاری محب‌الله نیکزاد، سخنگوی والی تخار به کلید گفت که بعد از شنیدن پیش‌نهادات طرفین میان آنان فیصله صورت گرفته که هردو جانب در حال حاضر در جای قبلی شان بمانند تا ارگان‌های عدلی وقضایی موضوع را بررسی کنند.

او افزود :”دوسیه به ستره محکمه راجع شده است. دو طرف در تعهدنامه‌ای شصت مانده اند که به فیصلۀ محکمه احترام دارند و از محکمه سرپیچی نمی‌کنند. فعلا درگیری وجود ندارد. اگر کسی از تعهدنامه سرپیچی کند، بازداشت خواهد شد.»

با این حال، عودت کننده‌گان می‌گویند که با آغاز جنگ‌های داخلی آنان مجبور به مهاجرت شده‌اند و اکنون که برگشته‌اند، می‌خواهند که در مالکیت شان زندگی کنند، اما ملکیت آنان غضب شده است.

این مهاجرین عودت شده می‌گویند که آنان اسناد دارند که این زمین‌ها مربوط به آنان می باشد.

مولوی حکیم، یکی از عودت شده‌گان:« اینجا مالکیت و قریه ماست. آنها[طرف مقابل] 70سال پیش 100 خانه بودند، اما حال به 800 تا 900 خانه رسیده‌اند.»

درعین حال ملا محمد گل، یکی دیگر از عودت شده‌گان می‌گوید:”با جنگ این مسأله حل نمی‌شود، ما می‌خواهیم که امارت اسلامی مسأله را حل کند. این جنگ اگر امروز تمام نشود، فردا دوباره شروع می‌شود.»

اما باشنده‌گان  قریه‌های گلبهار، شورتوغی و لاله گذر با رد ادعای مهاجرین عودت شده می‌گویند که 32 سال است که این زمین‌ها لامزروع و دشت سوزان بیش نبود، حکومت وقت برای آنها نمرات رهایشی توزیع کرده و آنان بالای این زمین‌ها زحمت کشیده‌اند و آن را قابل زرع ساخته‌اند.

باشندگان این قریه‌ها می‌گویند، آنان حاضر اند که مراجع عدلی و قضایی این مسأله را پی گیری کنند.

حبیب‌الله یکی از باشنده‌گان می‌گوید:« 32 سال است که این زمین‌ها را آّباد کرده‌ایم، اما اکنون یک‌عده مهاجرین اینجا آمده و می‌گویند که این زمین‌ها ملکیت آنان است. ما می‌گوییم حکومت اسلامی است بروید عریضه کنید، هر فیصله‌ای که عادلانه بود، ما قبول داریم.»

درعین حال خلیل یکی دیگر از باشنده‌گان می‌گوید:«حدود 600 خانواده از تمام اقوام در اینجا زندگی می‌کنند و ما همه مربوط به یک قریه هستیم.»

پس از حاکمیت امارات اسلامی، اختلافات بر سر مالکیت زمین در چندین ولایت شمال‌شرقی افزایش یافته است. دیده شود که فیصله محاکم امارت اسلامی در رابطه به حل این منازعات چگونه خواهد بود و چگونه حق را به حق دار خواهد داد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA