ads

مولوی حبیب‎الله آغا سرپرست جدید وزارت معارف شد

امارت اسلامی در مقرری‌های جدید خود مولوی حبیب‎الله آغا را به حیث سرپرست جدید وزارت معارف تعیین کرده است.

سونا یوسفی
30 سنبله 1401
مولوی حبیب‎الله آغا سرپرست جدید وزارت معارف شد

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که این تغییرات بر اساس فرمان ملا هیبت‌الله آخوند، رهبر امارت اسلامی صورت گرفته است.

مجاهد روز سه‌شنبه(29 سنبله) با نشر یک اعلامیه گفت که مولوی حبیب‎الله آغا رئیس پیشین شورای علمای کندهار به‌ جای مولوی نورالله منیر، سرپرست  وزارت معارف تعیین شده است.

در این اعلامیه آمده است که سرپرست پیشین وزارت معارف به‎عنوان سرپرست ریاست عمومی دارالافتای مرکزی تعین شده و شیخ مولوی ملوک شاه، رئیس پیشین این ریاست به حیث رئیس شورای علمای کندهار گماشته شده است.

او افزوده که برخی ادارات دیگر نیز چنین تغییراتی ایجاد شده است.

در همین حال شماری از شاگردان دختر، از سرپرست جدید این وزارت می‎خواهند که آرزوهای یک نسل را‎ نادیده نگرفته و در راستای بازگشایی دروازه‎های مکاتب به روی دختران اقدامات جدی کند.

فرخنده شاگرد صنف یازدهم، می‎گوید، یک‎سال است که لبخند را فراموش کرده و زندگی اش در حالت انزوا رفته است:”یک‎سال می‎شود که دروازه‎های مکاتب به‎روی ما بسته است، امارت اسلامی باید تصمیم جدی در مورد بازشدن مکتب‌ها بگیرد.”

بهشته شاگرد صنف نهم، می‎گوید که یک‎سال است، دختران فریاد‎ می‎زنند که مکاتب شان باز شود، اما هیچ‎کس به صدای آنان گوش نمی‌دهد.

او از سرپرست جدید وزارت معارف می‎خواهد که بگذارد تا دختران از حق تعلیم شان برخوردار شوند:”اگر مکتب‎ها باز نشود، سرنوشت یک نسل تباه می‎شود، این می‎تواند تاثیری منفی در آینده کشور ومردم داشته باشد.”

همچنان معصومه شاگرد صنف دوازدهم، می‎گوید که یک‎سال درس و تعلیم‌اش قربانی سیاست بازی‌ها شده است. وی با اشاره به تقرر سرپرست جدید وزارت  معارف می‌گوید:”خواست ما از وزارت معارف این است که دروازۀ مکتب‌ها را به روی ما باز کند، تا ما بتوانیم آیندهء خود را بسازیم.”

پس از رویکار آمدن امارت اسلامی دروازه مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته شده و با وجود تقاضای مکرر مردم تاکنون امارت اسلامی در این مورد پاسخ مثبت نداده است.

 اما مولوی نورالله منیر سرپرست پیشین وزارت معارف اخیرا در پاسخ به اعتراضات مردم پس از بسته شدن دوباره مکتب‌های دخترانه در پکتیا گفت که برخی از مردم خودشان نمی‎خواهند دختران شان در شرایط کنونی به مکتب بروند. این اظهارات او واکنش‌های تندی را در داخل و خارج  به همراه داشت.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA