ads

گرامی‌داشت از روز جهانی سواد در کندهار

بخش علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ولایت کندهار از روز جهانی سواد گرامی‌داشت به عمل آورد.

نویسنده: Samad Ali Nawazish
29 سنبله 1401
گرامی‌داشت از روز جهانی سواد در کندهار

مسئولان این سازمان می‌گویند که قرار است برای 25 هزار تن از جوانانی که از فراگیری آموزش بی‌بهره مانده‌اند، زمینه سواد آموزی فراهم شود.

در مراسم بزرگداشت از روز جهانی سواد مسئولان سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل(یونسکو) و مسئولان ریاست معارف ولایت کندهار، حضور یافتند.

مسئولان یونسکو در این مراسم اعلام کردند که کمپاینی به هدف آموزش سواد در 20 ولایت آغاز خواهد شد تا برای بزرگ‌سالان و جوانان زمینۀ فراگیری آموزش‌های عمومی فراهم شود.

شمس‌الله عمری، آمر سواد آموزی یونسکو در افغانستان گفت که این کمپاین تحت عنوان”سواد برای آینده روشن” برگزار شده و برای مردم درباره اهمیت سواد، آگاهی داده خواهد شد.

به گفتهء عمری در جریان این کمپاین برای 17 هزار جوان در زون جنوب کشور زمینه فراگیری سواد فراهم می‌شود:«در 100 ولسوالی برای حدود 25 هزار جوان زمینه سواد آموزی فراهم خواهد شد که از این جمله، 17 هزار جوان در زون جنوب کشور سواد خواهند آموخت.»

همچنان مولوی محمد ابراهیم، رئیس سواد آموزی وزارت معارف در این نشست گفت که طی یک‌سال گذشته برای بیش از 85 هزار جوان در ولایت‌های مختلف زمینۀ سواد آموزی از سوی نهادهای دولتی و غیردولتی فراهم شده است.

«در جریان یک‌سال گذشته برای 85 هزار و 840 جوان زمینه سواد آموزی فراهم شده است.»

باشنده‌گان کندهار با استقبال از برنامه‌های سواد آموزی، خواهان فراهم‌شدن زمینه سواد آموزی در نقاط دوردست این ولایت استند.

یکی از باشنده‌گان کندهار بدون ذکر نام خود می‌گوید:«من می‌خواهم که صنف‌های سواد آموزی در ولسوالی میوند تشکیل شود. کشور بدست افراد با سواد ساخته خواهد شد، از بی‌سوادی چیزی ساخته نمی‌شود.»

افزایش سریع نفوس، ناداری، رواج‌های دست‌وپاگیر و جنگ از عمده‌ترین عوامل شمرده می‌شوند که باعث محروم شدن 60 درصد زنان و مردان افغانستان از فراگیری آموزش شده است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA