ads

استقبال امارت اسلامی از نماینده جدید سازمان ملل

سازمان ملل متحد روز جمعه (11 سنبله) در بیانیه‌ی از گماشتن رزا اوتونبایوا، رئیس جمهور پیشین قرغیزستان به عنوان نماینده جدید این سازمان برای افغانستان خبر داد.

مسئولان امارت اسلامی از این تصمیم سازمان ملل متحد استقبال کرده و می‌گویند که حکومت کنونی درپی گسترش روابط با این سازمان و دیگر سازمان‌های بین المللی می باشد.

سونا یوسفی
13 سنبله 1401
استقبال امارت اسلامی از نماینده جدید سازمان ملل

 بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی به کلید گفت:«نقش سازمان ملل متحد در روابط میان کشور ها مهم می‎باشد و اینکه نماینده‌ها مشخص باشد، می‌توان روی مسایل مختلف با آنها بحث و گفت‌وگو کرد. امارت اسلامی تلاش دارد با تمام دیپلمات‌های کشور های بیرونی روابط خوب برقرار کند.»

از سویی هم از نظر شماری از کارشناسان سیاسی، پالیسی سازمان ملل مشخص است و با تغییر افراد در سمت‎های کاری تغییری به‎میان نمی آید. اما آنان اظهار امیدواری می‌کنند که نماینده جدید سازمان ملل امارت اسلامی را در بازگشایی مکاتب دخترانه، فراهم سازی زمینه کار برای زنان و سایر مشکلات موجوده قناعت بدهد.

مقصود حسن‎زاده، یکی از کارشناسان سیاسی می‎گوید:«امید است که نماینده جدید بتواند روابط امارت اسلامی را با دیگر کشور ها مستحکم بسازد و شرایط جامعه جهانی و مردم افغانستان را هم بالای امارت اسلامی بقبولاند تا کشور از انزوا بیرون شود.»

در عین حال محمد علی جعفری دیگر کارشناس سیاسی می‌گوید که با در نظر داشت تجارب کاری خانم رزا اوتونبایوا، انتظار ها از او، به ویژه در زمینه تغییر وضعیت زنان، بالا است.

او می‎‌افزاید: «در شرایط کنونی که مردم افغانستان، به‎خصوص در وضعیتی که زنان قرار دارند، فکر می‌کنم که تعیین همچون افراد کار کشته  نقش موثر دارد.»

براساس گزارش‌های سازمان ملل متحد، ماموریت دیبورا لاینز، نماینده ویژه پیشین سرمنشی این سازمان برای افغانستان در ماه جون سال جاری میلادی به پایان رسیده بود و رزا اتونبایوا جایگزین وی شده است.

بر اساس بیانیه این سازمان، اوتونبایوا دوکتورا فلسفه است و بیش از 35 سال تجربه در بخش رهبری، دیپلوماسی، مشارکت مدنی و همکاری‌های بین‌المللی دارد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA