ads

از سالروز خروج نیروهای امریکایی با رژه نظامی در میدان هوایی بگرام تجلیل شد

یک سال پیش از امروز، در نهم سنبله سال 1400 هجری خورشیدی، امریکا پس از بیست سال حضور نظامی، از افغانستان بیرون شد.

سونا یوسفی
9 سنبله 1401
از سالروز خروج نیروهای امریکایی با رژه نظامی در میدان هوایی بگرام تجلیل شد

امارت اسلامی، از این روز با برگزاری رژه نظامی در میدان هوایی بگرام؛ بزرگ‌ترین پایگاه نظامی امریکا در افغانستان، تجلیل کرد.

ملا محمد حسن آخند؛ سرپرست ریاست‌الوزارء، در این مراسم در ولایت پروان گفت که نیروهای خارجی با بیرون شدن از افغانستان، همه چیز را با خود بردند و با وضع محدودیت‌ها کشور را با فقر مواجه ساختند.

با این حال، او تاکید کرد که فشارها و تحریم‌‌ها نتیجه‌ای‌ نمی‌دهند و به‌جای آن، باید راه همکاری و تفاهم در پیش گرفته شود.

محمد حسن آخند افزود:” آنان بالای امارت اسلامی محدودیت‌ها را وضع می‌کنند و در لیست سیاه و سفید می‌برند، هیچ موسسه را اجازه کار نمی‌دهند، اگر جهان با ما مشکل دارد بیاید و از راه مذاکره با ما تفاهم کند.”

در همین حال فصیح‌الدین فطرت؛ لوی درستیز قوای مسلح، در صحبت با خبرنگاران، افغانستان را قبرستان اشغال‌گران خواند و گفت که دیگر هیچ کس جرأت اشغال کشور را نخواهد کرد.

او گفت:” انشاالله به اشغالگران چنین درس داده شده که بار دیگر هیچ کس و گروهی اشغال گری به افغانستان چشم نخواهد دوخت به امید افغانستان آزاد و مستقل استیم.”  

از سویی هم ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی امارت اسلامی، در حاشیه رژه نظامی در میدان هوایی بگرام گفت، از این‌که نیروهای امریکایی با استفاده از این میدان، در افغانستان بمبارد می‌کردند برگزاری رژه نظامی، در آنجا در نظر گرفته شد.

مجاهد افزود:” در همین جا تسهیلات نظامی برابر بود و از همین جا نیرو های امریکایی بمبارد ها میکردند و اینجا زندان ها بود و مرکزیت مهم شان اینجا بود به همین دلیل مراسم را اینجا برگزار کردیم.”

گفتنی‌ست که پس از سقوط حکومت پیشین، امریکا و متحدانش طی روند تخلیه پانزده روزه، هزاران شهروند خارجی و همکاران محلی شان را از طریق میدان هوایی بین‌المللی کابل، به خارج انتقال دادند.

این روند، در 31 اگست سال 2021 میلادی، با خروج آخرین سرباز امریکایی از میدان هوایی کابل، به پایان رسید.

با این حال، با گذشت یک سال از روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان، هنوز هیچ کشوری حکومت کنونی را به‌رسمیت نشناخته است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA